Podporu některé z dalších stran chtějí získat ČSSD, TOP 09 a Změna pro Hradec, aby tak mohla vzniknout koalice s nadpoloviční většinou hlasů v sedmatřiceti­členném zastupitelstvu.

„ODS by měla být součástí koalice, nebráním se ani jednáním s Hradeckým demokratickým klubem nebo s Doma v Hradci,“ uvedla Hana Orgoníková, lídryně kandidátky hradecké ČSSD. Vznikající koalice má zatím pouze patnáct hlasů.

„Přikláníme se stále ke středopravicové koalici a naopak vyzýváme TOP 09, aby se vrátila k našemu stolu,“ prohlásila hradecká ODS. „Jsme otevřeni jednáním s kýmkoliv, kdo přijme náš program,“ dodal krajský předseda TOP 09 Zdeněk Harapát.

Bude další čtyři roky vládnout levice? Je to možné - ČTĚTE ZDE

„Spolupráce s KSČM není tou cestou pro nás. Je zde dost lidí dobré vůle, se kterými by se dalo mluvit, máme na to ještě týden,“ uvedl Richard Nádvorník, lídr TOP 09.

Tři strany připravované koalice nehovořily o personálních otázkách, zatím se shodly ve vytvoření společného programu, kde se hovoří o snížení těžké tranzitní dopravy ve městě, větší otevřenosti úřadu občanům, změně systému parkování, územním plánu a posílení vlivu komisí místní samosprávy.

Pokračování ustavujícího zastupitelstva se koná 22. listopadu.