Originální aranžmá soutěžních akvárií

K vidění je 80 výstavních akvárií s více než 130 druhy exotických ryb z celého světa. Návštěvníci si mohou některé druhy ryb také koupit spolu s rozmanitým příslušenstvím. Mezi zajímavými a ojedinělými druhy nechybí živorodky, tlamovci nebo terčovci.
 
Perličkou víkendu byla soutěž v aranžování malých akvárii do 50 litrů, které se zúčastnili akvaristi nejen z České republiky. Vyhodnocení 14 originálních výtvorů se však uskutečnilo již v pátek večer před samotnou výstavou, aby porota měla šanci objektivně posoudit snahu soutěžících. „O víkendu je tady hodně lidí. To by se už posuzovat jednotlivá akvária nedala. Ale vidět nejrůznější variace, jak lze akvárium zařídit, bylo pro lidi velkým lákadlem,“ vysvětlil organizátor výstavy Jiří Chmelař, který je sám vášnivým akvaristou.
 
Doplnil, že před otevřením expozice pro veřejnost se také konalo první kolo mezinárodní soutěže bojovnic pestrých. V klání o nejkrásnější exemplář se utkali chovatelé z České republiky, Slovenska i Německa. „Ryby se hodnotí podle deseti kritérií. Nejedná se o pravý souboj jako v Asii,“ uvedl na pravou míru Chmelař. Avšak temperament bojovnice se skutečně posuzuje simulovaným soubojem. „Mezi panely jsou zpočátku umístěny papíry, které se pak vyndají a ryby na sebe začnou reagovat. Snaží se spolu soupeřit přes sklo. Trvá to ale jenom chvíli. Na základě boje pak porota hodnotí temperament,“ popsal situaci organizátor.
 
„Výstava byla úžasná. Nejvíc jsem obdivoval tlamovce čelnatého. Trochu mi tam chyběli kančíci citrónoví, ale celkově jsem si to moc užil,“ ohodnotil na závěr akci jeden z návštěvníků Daniel Hůrka.