„Tento týden poletují v ovzduší pyly břízy, javoru, dubu, jasanu a habru,“ uvedl alergolog Radek Klubal. Obyvatele Hradecka trápí především kvetoucí olše a jilmy, které rostou podél Labe, v okolí krajské metropole to jsou habry a lípy.

Každý alergik vyžaduje zvláštní pozornost, která se dotýká života všech členů rodiny. „Když byly mému synovi čtyři roky, zjistilo se, že je alergický na pyl, prach, peří a roztoče. Jakmile se na jaře proběhl po zahradě nebo se přiblížil k nějakému zvířeti, bylo zle. Zmodral mu obličej a začal se dusit. Museli jsme ho hned odvézt na pohotovost. Tam mu lékaři píchli injekci a předepsali léky, které měl pravidelně užívat,“ svěřila se pětatřicetiletá Eva z Hradecka.

„Na doporučení odborníků jsme jeli na dovolenou k moři a každé ráno jsme se procházeli po pláži. Syn tam tehdy dostal velmi silný záchvat. Od té doby se však jeho potíže už znovu neobjevily,“ dodala.

Mezi nejznámější léky na různé typy alergií patří Xyzal, Analergin, Zodac a Zyrtec.

„Tyto tablety se užívají buď pouze v případě aktuálních potíží, nebo i dlouhodobě. Lze si koupit i různě velká balení. Ta nejmenší je možné získat i bez lékařského předpisu,“ informovala lékárnice Lenka Svobodová.

Balení Zyrtecu o 90 tabletách přijde pacienta na téměř čtyři sta korun, Xyzal stojí ještě asi o stovku víc. „Na předpis je však cena nižší, než je uvedeno na krabičce,“ dodala.

Jitka Jelínková

Alergie: pylová sezona v Česku už začala.