Za dobu platnosti vyhlášky vybrala městská policie na pokutách několik tisíc korun. Strážníci řešili 62 případů porušení nové městské vyhlášky, takže zasahovali takřka denně.

Nejvíce, více než polovina, jich byla podle očekávání na Eliščině nábřeží. „Hodně se přestupky řeší na Eliščině nábřeží, ale v porovnání s loňským rokem je problémů méně, i když sezona teprve přichází,“ uvedla mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková.

Jedenáctkrát strážnící kvůli konzumaci alkoholu na ulici zasahovali na Dukelské třídě a na náměstí 28. října, kdy opilci často posedávali na lavičkách u obchodního domu Tesco a obtěžovali okolí. Sedmkrát zjednávali pořádek v Jiráskových sadech a ve čtyřech případech na Baťkově náměstí a v okolí obchodního centra Futurum na Brněnské třídě.

Mluvčí strážníků Eva Čížková sdělila, že zpočátku, než si lidé na novinku zvykli, řešili tyto přestupky domluvou a vykázáním z místa. Postupně přibyly postihy v podobě pokut. Ve třech případech násoskové zaplatili tisíc korun, čtrnáct pokut bylo stokorunových a osmnáct do výše 500 korun. V jednom případě městská policie událost předala k rozřešení příslušnému správnímu orgánu magistrátu. Tímto způsobem byla „oceněna“ dvojice mladých lidí, která v úterý popíjela na Eliščině nábřeží víno z krabic. Třiatřicetiletý muž a o sedm let mladší žena strážníky ústně napadali a vyhrožovali újmou na zdraví.

Veřejnost většinou vyhlášku schvaluje. „Myslím, že je to dobrá věc. Kolikrát, když jsem šla se čtyřletým bratrem krmit na Eliščino nábřeží labutě, tak to tam bylo hrozné,“ svěřila se studentka Markéta Špásová.