Skoro to vypadá, abyste si příště sebou na výlet do města brali sborník tamních vyhlášek. Když si třeba v Hradci Králové koupíte pěkně orosenou láhev dvanáctky a sednete si s ní na náměstí na lavičku, abyste si ji vypili, porušíte zdejší protialkoholní vyhlášku.
V Hradci se už pár týdnů nesmí pít ve větší části vnitřního města. Magistrát ale ubezpečuje, že počestným lidem pokuta za prohřešek nehrozí. Vyhláška je namířena proti notorickým alkoholikům, žebrákům a vandalům.

„Uznávám, že nikdo si před cestou do Hradce nebude pročítat naše vyhlášky. Tato je namířena jen proti ničení veřejného majetku, náhodného turistu za pití alkoholu na veřejnosti určitě pokutovat nebudeme,“ ubezpečuje mluvčí magistrátu Václav Svoboda. Podobnou cestou se letos vydal i Broumov, i zde platí pouze ve vybraných lokalitách města, a do třetice Rychnov nad Kněžnou.

Protialkoholní vyhlášky jsou ale jako módní vlna. Zavést se je chystají například i Chlumec nad Cidlinou, Meziměstí na Náchodsku, Heřmanův Městec na Chrudimsku, a dokonce i Pardubice. Všechna města k tomu vede jediné – neudržitelná situace s vandaly, alkoholiky a důsledky jejich popíjení na městském majetku a pořádku v ulicích.

Třeba v Broumově nebudou ale trestáni všichni lidé s lahví alkoholu v ruce, nýbrž jen tehdy, pokud budou pít „nemírně“. „Strážníci budou muset umět rozlišit, kdy už je člověk opravdu opilý a kdy to ještě ustojí,“ řekl šéf zdejší městské policie Kamil Slezák.