Stavbu obchodního centra Amádeus za zhruba 300 milionů korun, které hodlá v sousedství supermarketu Tesco v centru města vybudovat pražská firma Amádeus Real, blokují lidé z okolních domů. Sousedé budoucí pasáže se obávají především narušení statiky objektů a zvýšení dopravní zátěže v lokalitě. Vadí jim také velikost objektu. Odvolali se proto proti vydání stavebního rozhodnutí.

„Mámě pět ze šesti stavebních povolení. To poslední je na vlastní objekt centra. Chtěli jsme začít stavět v říjnu, ale teď to vypadá až na únor či březen příštího roku,“ uvedl Jiří Langer, jenž společnost Amádeus Real zastupuje.

Rozhodovat o odvolání lidí bude krajský úřad hradeckého kraje, který ale stejné argumenty odpůrců stavby už zamítl v územním řízení. „Ten projekt se jim prostě nelíbí. A to jsme původní plochu objektu zkrátili o několik metrů. Už máme více než tři roky skluz. Zvažujeme proto podání žalob,“ řekl Langer.

Mezi účastníky stavebního řízení už chybí občanská sdružení. Sdružení Kruh pro občanskou společnost (KOS) se ale proti vyřazení odvolalo, a navíc podalo soudní žalobu proti územnímu rozhodnutí. „Tou oblastí projde denně 25 tisíc lidí. Dům s takovou dopravní zátěží se tam nehodí. A naše vyloučení? Podle nás šlo o nezákonné jednání radnice,“ dodal Milan Hirsch z KOS.