To řekl při slavnostní vernisáži česko-polského projektu Multimediální kultura: Walbrzych a Hradec Králové jeden z patnácti českých účastníků František Liška.

Společná prezentace pořízených českých a polských snímků se uskutečnila v závěru minulého týdne v královéhradeckém Adalbertinu a zároveň v polském Walbrzychu. Spojení a diskuzi obou zemí propojil technicky vybavený telemost.

V Adalu vznikla nová audiovizuální učebna

Pro potřeby česko-polské spolupráce vznikla v posledních několika měsících v Adalu nová audiovizuální učebna. Sloužit bude pro výuku a také pro zmíněné projekty obou stran státní hranice.

„Místnost je v současné době vybavena šesti novými TV monitory a další technikou. Na pěti z nich jsou promítány fotografie patnácti hradeckých amatérských fotografů, kteří fotili v Polsku. Na posledním jsou příspěvky polských fotografů, které pořídili v těchto měsících při návštěvě Hradce Králové," řekl autor projektu Petr Švihlík.

Výstava disponuje přibližně tisícovkou snímků, na kterých je zachycen pulsující život lidí ve Walbrzychu, zdejší kultura, památky i okolí města. Prezentovány jsou do února příštího roku. Následovat je budou jarní fotografické plenéry, které doplní prezentaci o další snímky se zimní tématikou.

„Hradeckou kulturní a vzdělávací společnost vlastní město. Myslím si, že to je dobrá věc, ve které je potřeba pokračovat," řekl hradecký primátor Zdeněk Fink, který projekt podpořil svojí účastí na vernisáži.

Eva Ženíšková