Auta, která se chlubí (zjednodušeně) především velikostí. Pro cestující je v nich místa jako v první třídě v letadle, pod kapotou mají obsah, jenž bere dech.

Při Hradecké vosmičce, šestém ročníku srazu milovníků těchto automobilů, si stačilo prohlížet cedulky vzadu na kapotě. Tu osm litrů, tu, pozor, slabší auto: 7,8…

Fordy, Chevrolety, Buicky… K tomu například sportovní skvost – Austin Healy 
z roku 1957. Zkrátka značky, které byly v hlavní roli.

A co si jejich majitelé užili? Samozřejmě předváděčku nablýskaných skvostů, takzvaný červený koberec.

Nebo soutěž, již si mohli vychutnat určitě i v baráčcích 
v nedalekých Svinarech či Malšově Lhotě.

Jmenuje se Sound Contest a proběhla v sobotu odpoledne. „Jde o nejbrutálnější a nejhlasitější zvuk," vysvětluje jeden z pořadatelů Jiří Veselý.

Dlouhá fronta aut najíždí ke stanu, každé z nich spustí před porotou koncert svého motoru. Poté dostane známky, maximum je patnáct.

„To je ceres jak sviňa," komentuje moderátor výkon Fordu Ranchero. Zvuk připomíná motorovou pilu. Ale uspěje – porota ho ohodnotí plným počtem bodů.

Pak najede další stroj. Je to Buick. „Á, máme tady další rampu," říká moderátor. Rampa je ve slangu obří teréňák, něco takového s čím jezdí Chuck Norris alias Walker Texas Ranger. „Tak kde máš ty laufy?" ptá se spíkr. Hledá výfuky, aby zvuk ještě přiostřil mikrofonem.

Rampa spustí, dav fanoušků aplauduje. Všichni se baví – a to celý víkend.