Posledním byl dokrývač v Králíkách.

Na České televizi tak nastala naprostá analogová tma i pro diváky na Hlinecku či Svitavsku, kteří její signál do poslední chvíle přijímali z Pradědu v Jeseníkách. Naproti tomu TV Nova či TV Prima tam budou souběžně s digitálním vysílat analogově ještě několik měsíců.

Někteří diváci hlavně z oblastí, kde byl špatný i analogový příjem, jsou však z přechodu na digitální vysílání rozpačití. Dřívější zrnění vystřídalo kostičkování a „zamrzání” obrazovky. Někteří dokonce nemusejí mít i se set-top boxem signál vůbec. To však může změnit přesměrování antény na jiný vysílač.

Výhodou digitálního vysílání je však širší programová nabídka - nyní už v základní verzi deset programů. Signál je také mnohem více odolný proti různým vlivům počasí apod. U digitálního šíření neexistuje například šum.

Nejčastější problémy diváků s digitálním vysíláním:

TV mi nefunguje ani po restartu a znovu naladění pozemního set-top boxu, v čem je problém?
Příčinou může být nevhodný set-top box. Dalším důvodem může být příjem přes společnou TV anténu, která musí být upravena pro DVB-T. Pokud přijímáte signál na individuální anténu, zkuste ji nasměrovat na jiný vysílač.

Bydlím v Poličce a přijímám v digi vysílač Černá Hora na 40. kanále a po zapnutí vysílače Brno Kojál také na 40. kanále se signál maže.
Protože oba vysílače vysílají z různých směrů, použijte takovou směrovou anténu, která je co nejvíce odizolována před zadním příjmem.

Obraz se občas krátkodobě rozpadne na kostičky a objeví se hlášení, že není signál.
Může se jednat o lokální rušení: signál je sice kvalitní, ale jiný zdroj jej může rušit, např. neodrušené elektromotory či spínače. Klasickým případem je výtah v domě nebo sousedova vrtačka. Problém může být také ve vašem bytě, zkuste přepojit napájení set-top boxu do jiného zásuvkového obvodu než je anténa či televizor.
Zdroj: digitalne.tv
Boom set-top boxů je pryč, na dračku jdou televize

Prodej set-top boxů, které se staly symbolem přechodu na digitální televizní vysílání a obchodníci je donedávna kvůli obrovské poptávce často nestačili doplňovat do regálů, klesl na minimum. Digitalizace je totiž ve finále a lidé si místo set-top boxů raději pořizují moderní televizory, jejichž cena rychle klesá.

Zatímco ještě letos v květnu průměrná cena LCD televizorů podle internetového srovnávače cen Heureka.cz činila 9947 korun, tak do října klesla na 8044 korun. Plazmové televizory zlevnily z 17 498 korun na 15 241 korun, LED přístroje z 15 391 korun na 12. 230 korun a 3D televizory z 29 571 na 24 808 korun.

Hitem jsou nyní LED televizory, z pohledu prodaných kusů letos tvoří polovinu tuzemského trhu. Na LCD televizory připadá 40 procent a na plazmové deset procent. Hitem jsou také malé televize s plochou obrazovkou. (čtk, red)