Uskuteční se zde tradiční Dožínky, kde nebude chybět taneční vystoupení Spolku historických tanců manželů Prouzových, hudební a pěvecké vystoupení dětí z Chlumce, Lučic a okolí, ukázka králičího hopu, soutěže a vystoupí také folková skupina Kantoři. Vstupné je 30 korun.

Právě socha Anežky České studentů Střední průmyslové školy kamenické a sochařské z Hořic, je jedním z hlavním lákadel programu. „Půjde o první českou sochu v této bazilice, navíc bude od studentů," řekla pardubická senátorka a patronka projektu Miluše Horská.

Nápad vznikl před dvěma lety během oslav pětadvacátého výročí Sametové revoluce. Tehdy do Prahy přijel kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář. Když se o osudu české mučednice dozvěděl, příběh ho oslovil a vznikla iniciativa na vytvoření daru pro tento církevní stát.

Dílo bude papeži věnováno 10. září. Socha měří 160 centimetrů a váží zhruba 300 kilogramů. Převoz ale není jednoduchý. „Je vyrobená z pískovce, který se 
i při sebemenším poškození drolí. Proto musíme být opravdu opatrní a dílo převážet na ručním vozíku," přiblížil Josef Šádek.