Dvě nová administrativní centra chce ve Střelecké ulici společnost Generali stavět už přes deset let. Jenže zatímco s demolicí vily č. 731 pojišťovna před lety neotálela, stavba dvou budov poblíž památkově chráněné vily Aničky vázne. Společnost přitom už mnoho let opakuje stejnou větu: „Letos, maximálně příští rok začneme stavět.“ Před rokem už se zdálo, že se tak po letech čekání opravdu stane. Bagr, který se na pozemku po historické vile objevil loni v listopadu, však zase záhy zmizel. Důvod byl prostý. Stejně jako v případě Kauflandu u hradecké Milety potřebovala společnost oficiálně zahájit stavbu, aby jí nepropadlo stavební povolení. A i u Generali platí, že tím veškeré práce na další rok skončily.

Čekání na razítka

Jaká je tedy situace rok od zvláštního zahájení stavby? Stejná jako několik posledních let. Ještě v zimě sice mluvčí pojišťovny tvrdil, že společnost očekává vydání územního rozhodnutí v druhém letošním čtvrtletí a samotnou stavbu plánuje zahájit ještě v roce 2018. Nyní je ale zase všechno jinak. Zatímco na polyfunkční objekt B má společnost stavební povolení už několik let, na rozhodnutí u objektu A stále čeká. "Letošní rok jsme věnovali všem úředním náležitostem, které jsme museli dodat stavebnímu úřadu v rámci rozběhnutého územního řízení. Jde o poměrně složitý projekt, který vyžadoval doložit nové podklady," vysvětlil Deníku Jan Marek. Podle mluvčího musela Generali také aktualizovat dokumenty jejichž platnost v průběhu let už vypršela. Přitom teprve po vydání územního rozhodnutí může následovat proces se stavebním povolením. "Na rozhodnutí o územním šetření čekáme a děláme vše proto, abychom ho dostali," ujistil mluvčí, že společnost má výstavbu objektů stále v plánu. A stavět chce obě budovy naráz.

Už radši nic neslibují

Podle pojišťovny totiž nedává ekonomicky ani z hlediska efektivity a logiky smysl, aby oba projekty realizovala odděleně. Kdy se opravdu začne stavět tedy nikdo neví. Po několika špatných odhadech už se Generali k zahájení stavby vyjadřovat nechce. "Řada věcí v celém procesu totiž nezávisí pouze na nás," vysvětlil Jan Marek.

Stavbu nových objektů začala pojišťovna chystat už v roce 2007. Původně kvůli nim měla padnout i vila Anička. Částečně dřevěnou budovu z roku 1911 ale před lety zachránila petice a ministerstvo kultury historickou vilu prohlásilo za památku. Firma se proti rozhodnutí neúspěšně odvolala a v roce 2010 plány přehodnotila. V roce 2011 šla k zemi kvůli plánované výstavbě jiná hisorická vila. Stavět se však ani po dalších téměř osmi letech nezačalo. A v nejbližší době ani nezačne.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Zastupitelé schválili schodkový rozpočet