„Nemůžeme pokračovat, protože památkáři hradecké radnice zrušili své původní usnesení, ve kterém se připojili k žádosti o zápis domu mezi památky. Podali jsme odvolání. V případě, že by se s tím nevypořádal magistrát, rozhodne krajský úřad,“ uvedl Andrej Shbat z ministerstva.

Dům chce zbourat majitel, pojišťovna Generali, který chce na jeho místě vystavět moderní sídlo. Proti se ale postavila část veřejnosti. Petici proti demolici už podepsalo přes jedenáct tisíc lidí. Žádost o zápis Aničky mezi chráněné památky podala Společnost ochránců památek ve východních Čechách.
„Je to prapodivné. Dělá to na mě dojem, že na památkáře někdo zatlačil,“ reagoval člen společnosti Daniel Jezbera.

Šéf odboru památkové péče hradecké radnice Zdeněk Čermák nechtěl náhlý obrat komentovat. „Bylo to na základě právního rozboru, nikoliv příkaz od vedení. Víc k tomu říkat nebudu,“ dodal.

Majitele objektu i pozemku změna nepřekvapila. „Změnou usnesení se vrátili ke svému původnímu zamítavému stanovisku. Podle mě je to logické, protože rozhodnutí mohou měnit jen při podstatných změnách, a tady žádné nebyly,“ uvedl mluvčí pojišťovny Mario Böhme.