Více než dva roky trvá spor pojišťovny Generali a ministerstva kultury o vilu Anička v centru Hradce Králové. A ještě není zdaleka u konce.

Boj o to, jestli má patřit mezi památkově chráněné objekty, či nikoliv, má rozřešit Městský soud v Praze. Přelíčení však jen tak nezačne, protože soud je přetížený.

„Soudce, který má tenhle spor na starosti, musí před ním vyřídit stovky dalších věcí. Anička by měla přijít podle odhadů na řadu na přelomu února a března,“ uvedl mluvčí Městského soudu v Praze Petr Kulawiak.

Pojišťovna, které patří vila a také dům naproti, se rozhodla téměř stoletou Aničku zbourat a na jejím místě postavit moderní zákaznické centrum. Proti tomuto záměru se v Hradci zvedla velká vlna odporu. Petici za zachování podepsalo přes 12 tisíc lidí.

Organizátoři poté podali na ministerstvo kultury návrh na zapsání vily na seznam kulturních památek. Státní úředníci jim nakonec vyhověli, a tím plánovanou demolici domu zarazili.

Pojišťovna Generali projekt výstavby sídla v současnosti zmrazila a vyčkává na verdikt pražského soudu.

„Příprava stavby nijak nepokračuje. A to ani v případě vily na druhé straně ulice. Čekáme na rozhodnutí soudu. Pokud potvrdí názor ministerstva, budeme jednat o dalších případných krocích,“ potvrdila mluvčí pojišťovny Generali Kateřina Bílá.

Ministerští úředníci však pojišťovně vzkázali, že se památkové ochrany pro vilu nevzdají. „Naše rozhodnutí je v právní moci. Soud ho může zrušit, ale v podobných případech to chodí tak, že případné chyby opravíme a prohlásíme ji znovu památkou,“ řekla Petra Ulbrichová z ministerstva kultury.

Generali argumentuje tím, že budova po rekonstrukcích ztratila punc památky, to ale ministerstvo odmítá. „Nešlo o žádné velké přestavby, pouze o oddělení podkroví lehkými příčkami. Ten dům je ve slušném stavu. Má jen problém se zemní vlhkostí, tak jako další vily v okolí,“ dodala Ulbrichová.