Zámek Častolovice

Zámek Častolovice. Ilustrační foto. Zámek Častolovice.Zdroj: Miroslav Sixta

Renesanční zámek v Častolovicích otevře své brány na Velký pátek 7. dubna a lidé budou moci přicházet po celý víkend včetně Velikonočního pondělí 10. dubna. Nejenom zámecká expozice, ale celý zámek přivítá návštěvníky ve velikonočním duchu.

Po zbytek dubna bude zámek včetně kavárny otevřený o víkendech. Zámecký zvěřinec a park je však přístupný denně včetně svátků, uzavírá se vždy za soumraku.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí. Ilustrační foto. Zámek Doudleby nad Orlicí.Zdroj: Miroslav SixtaSezona doudlebského zámku začíná v dubnu, nejdříve bude otevřeno jen o víkendu a o svátcích, otevírací doba se rozšíří až v červnu. Hned 2. dubna se návštěvníci mohou těšit na velikonoční trhy.

Renesanční zámek s charakteristikou sgrafitovou výzdobou láká nejen na architekturu a historii, ale i na zvířátka, ta bydlí hned vedle zámku - na Babiččině dvorku.

Zámek Hrádek u Nechanic

Svého času nejdražší český film Tmavomodrý svět (2001). Také tady využili filmaři novogotický zámek jako staroanglické sídlo. Vpravo si pak ve filmovém záběru Hrádek vylepšili o jednu věž.Zámek Hrádek u Nechanic.Zdroj: Deník/Jiří FremuthSlavnostní zahájení návštěvnické sezony ve znamení roku Harrachů se na zámku Hrádek u Nechanic koná 1. dubna. Návštěvníci se mohou těšit na kostýmované kustody v zámecké expozici, nahlédnutí do obnovovaných hostinských pokojů i na křest nové publikace o rodu Harrachů včetně setkání s autory.

Od 2. do 10. dubna se návštěvníci ve velikonočně vyzdobeném zámku budou moci seznámit s historií Velikonoc, s jejich zvyky a tradicemi.

Kostely a kapličky v Orlických horách lákají turisty.
Magické kostely, kaple a kapličky Orlických hor. Otestujte, jak dobře je znáte

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.Zdroj: Ivo JežBarokní zámek Karlova Koruna začíná sezonu 1. dubna. Letos uplyne přesně 300 let od doby, kdy byl chlumecký zámek slavnostně dostavěn. Barokní skvost architekta Santiniho při příležitosti 300. výročí pro návštěvníky letos chystá řadu novinek.

Připravují se například dva zbrusu nové prohlídkové okruhy podpořené atraktivním obsahem v online aplikaci. O prázdninách by se měly otevřít zrekonstruované prostory zámecké jízdárny, konírny a kočárovny. Zámecký anglický park je otevřený čeloročně, láká na procházku i na pávy.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí

Zámecký park v barvách podzimu.Nový zámek Kostelec nad Orlicí.Zdroj: Zdeněk FabiánekSezona Nového zámku v Kostelci nad Orlicí začne v dubnu, otevřeno bude zatím jen o víkendech, od května budou moci lidé empírový zámek navštívit každý den kromě pondělí. V zámecké galerii bude k vidění tradiční přehlídka prací výtvarníků sdružených v Unii výtvarných umělců Hradec Králové. Vernisáž se koná už v pátek 31. března od 17 hodin.

Ve dnech 6. až 10. dubna si návštěvnicí mohou prohlédnout velikonočně vyzdobené zámecké expozice. Zámecký anglický park láká na rozkvetlé jarní květiny, zámecká kavárna zase na příjemné posezení.

Zámek Opočno

Zámek Opočno.Zámek Opočno.Zdroj: Deník/Michal FantaStátní zámek Opočno se otevře veřejnosti 1. dubna a budou přístupná obě zámecká patra. Prohlídkové okruhy se prozatím nebudou měnit ani v návaznosti na rozhodnutí soudu o navrácení části mobiliáře rodině Colloredo-Mannsfeldů.

Hned 1. a 2. dubna se návštěvníci mohou těšit na velikonoční výstavu v prostorách bývalé zámecké kuchyně opočenského zámku. Návštěvníci mohou od letoška nově využít občerstvení v nádvoří zámku. Park je otevřený už od 22. března. Objekt letohrádku se rekonstruuje.

Zámek Rychnov nad Kněžnou

Rychnovský zámek.Zámek Rychnov nad Kněžnou.Zdroj: Deník/Jana KotalováSezona barokního zámku v Rychnově nad Kněžnou začne v květnu. Zámecký kostel procházel spolu se spojovací chodbou rekonstrukcí, letos se do něj návštěvníci opět podívají. Jan Kolowrat Krakowský na začátku března oznámil, že oprava areálu zámku a kostela byla ukončena.

První akcí v kostele bude 14. května slavnostní mše svatá v kostele Nejsvětější Trojice, hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka, hudební doprovod obstará Rychnovský chrámový sbor.

Na který zámek na Hradecku a Rychnovsku jezdíte nejraději? Hlasujte v anketě. Pokud si z nabídky nevyberete, o svůj oblíbený zámek v regionu se s námi můžete podělit v komentářích.