Plavající žena s bujným poprsím na mostu v Hradci Králové rozpoutala debatu o tom, zda veřejný prostor unese explicitní ženskou nahotu. Odvážné dílo, které přemalovala skupina Kozisvět, také přineslo otázku, zda ve městě nechybí legální plochy, kde by se sprejeři a další streetartoví umělci mohli výtvarně realizovat.

Psali jsme:

Vnady plavající ženy už oko kolemjdoucího nepotěší. Skupina žen je překryla bílou barvou a nápisem slast.
Cenzura "prsatice" na hradeckém mostu. Její vnady přemalovala skupina Kozisvět

Na chybějící plochy pro legální graffiti upozornil právě i autor díla Plavání na mostu U Soutoku. "Myslím, že společnost je pouličnímu umění nakloněna a je až trapné, že v HK není např. legální plocha. Samozřejmě jsem nakloněn nabídkám ze strany města," píše na facebooku umělec, který vystupuje pod pseudonymem JW17.

Podle něj se světový umělecký trend orientuje ven z galerií a blíž k lidem. "Navíc česká streetart scéna je bohatší, než se na první pohled zdá," podotýká JW17.

A legálním plochám v Hradci Králové je nakloněná i část současné politické reprezentace města. Podle náměstka primátorky Pavla Vrbického streetart k městu patří.

"Ukázalo se, že Hradečáci by si přáli více umění v ulicích. Naše město by mělo mít legální plochy pro graffiti, díky kterým by se JW17 mohl do Hradce vrátit. Inspirací nám může být i Olomouc, kde probíhá Street Art Festival. Na ten se sjíždí umělci z celého světa," uvedl Pavel Vrbický na facebooku.

Co myslíte vy - mají mít legální plochy v ulicích Hradci Králové své místo? Hlasujte v anketě. Do komentářů nám můžete napsat, kde konkrétně byste legální plochy v Hradci Králové přivítali.