Zapnout televizi a nenarazit na olympiádu je od soboty téměř nemožné. Dvojnásobný medailový úspěch k obrazovkám doma i v restauracích „přikoval“ i desítky těch, které sportovní klání jinak nechává chladnými.

Také množství oslovených Hradečáků olympijskými hrami doslova žije a někteří si nenechají uniknout ani časné ranní přenosy.

„Včera jsem se dívala od čtyř hodin ráno i na naše basketbalistky. Jinak olympiádu sleduji několik hodin denně. Hlavně se těším na atletiku,“ uvedla bývalá aktivní sportovkyně Eva Pytlíková z Hradce.

„Olympiádu sleduju povětšinou ráno, ještě než odejdu do práce. Na zahájení jsem se nedíval, ale závody si ujít nenechám. Když ne doma, tak alespoň výsledky v práci. Další medaili vybojují veslaři nebo kajakáři,“ myslí si osmadvacetiletý Mirek Vondrka. Jak se smíchem podotkl, po několika ranních přenosech začíná být odborník na plavání a jachtink.

Třiadvacetiletá Martina Havelková potvrdila, že neodolat závodu, kde čeští sportovci právě bojují o medaile, a alespoň jedním okem nesledovat výsledek, by asi nedokázal nikdo.

„Sportovní přenosy jdou jinak mimo mě, ale na naše sportovce se podívám,“ uvedla. Šestatřicetiletá Jana Kunová olympiádu nijak zvlášť nesleduje.
„Ale výsledkům se člověk nemůže vyhnout, takže se dá říct, že jsem v obraze. Jednou za čtyři roky se to dá vydržet,“ dodala.

ANKETA MEZI ZNÁMÝMI OSOBNOSTMI KRÁLOVÉHRADECKA

OTÁZKY:

1. Vadí vám, že se olympiáda koná právě v Číně?

2. Sledujete olympijské zápolení v televizi? Který sport preferujete?

Miroslav Antl,
právník

1. Mně to nevadí ani trochu - a důležité je, že sportovcům zřejmě také vůbec ne. Naopak vypadají spokojeně - a ve formě. Klimatické podmínky všichni očekávali, politika tam (zatím) vidět není. Štve mne pouze válečný konflikt v den nádherného zahájení her.

2. "Stařecky" nemohu dospat, tak koukám od brzkého rána. Fascinují mne závody v lámání rekordů v plavecké kostce. Jinak jsem nadšen basketem, naše "holky" a trenér "Bobr" mi však ve středu po ránu trochu zkazili radost. Dvě zlaté ze střelby svědčí pro to, že snad ani radar nepotřebujeme. Těším se na "antletiku".

Pavel Bradík,
hejtman kraje

1. Osobně mně nikterak nevadí, že je olympiáda právě v Číně. Olympijský výbor jednou rozhodl, a není důvod toto rozhodnutí zpochybňovat. Já bych hry rozhodně nebojkotoval.

2. Olympiádu samozřejmě sleduji jako každý chlap a našim sportovcům fandím. Nejvíce mě zajímají takové ty tradičně oblíbené sporty, jako je třeba cyklistika, plavání nebo atletika.

Hana Orgoníková,
poslankyně za ČSSD

1. Když už olympijský výbor takto rozhodl, nevidím důvod, proč bychom se tím měli dále zabývat. Teď už je to otázka sportu. Já osobně bych ale pro Čínu nehlasovala.

2. Sleduji výsledky, ale na sezení u televizních přenosů čas nemám. Domnívám se, že naši mají více šancí v individuálních sportech. Snad je důvodem to, že sporty kolektivní jsou finančně nákladnější než ty individuální.

Jaroslav Svěcený,
houslový virtuos

1. Nevadí mi to vůbec. Naopak. Alespoň se na tamní problémy upozorní a začnou je snad řešit lidé k tomu povolaní. U nás je bohužel každý trenérem nebo architektem národní knihovny.

2. Olympiádu sleduji hlavně v noci, když se vracím z akcí. Koukal jsem na naše zlaté střelce, a to bylo naprosto úžasné. Člověk se aspoň dozví víc i o sportech, které nejsou tak „na očích“.

Ladislav Škorpil,
fotbalový trenér

1. Od toho jsou politici. Nevím, proč právě my si osobujeme právo posuzovat, v jaké zemi se olympiáda koná nebo v jaké by se konat neměla. Takto vlastně zpochybňujeme celé olympijské hnutí.

2. Zatím jsem kvůli pracovním povinnostem ve fotbalovém klubu FC Slovan Liberec z olympiády nic neviděl. Pokud bych měl čas, nejraději bych se díval na všechny sporty, zajímá mě všechno.

Miroslav Vaňura,
moderátor pořadu „112“

1. Mně to teda vzhledem k Tibetu trochu vadí. Co mi vadí mnohem víc, je, že právě teď válčí Rusko s Gruzií. Starověké řecké státy také na dobu olympiády odložily všechny své konflikty.

2. Pokud mi to čas dovolí, tak určitě sleduji. Měl jsem dokonce to štěstí vidět oba naše zlaté výkony. Trošku mě jen mrzí výsledek našich cyklistů. Sport lidi spojuje, takže mu fandím.

Ladislav Zeman,
ředitel Klicperova divadla

1. Vadí mi to, ale snad mají pravdu ty hlasy, že to chce ještě čas. Nakonec i olympiáda a s ní spojené nekonečné množství kontaktů s demokratickým světem přece jenom může pomoci tamním lidem.

2. Koukám se co nejvíc a téměř na všechno, jak mi to čas dovolí. Množství tzv. malých sportů lze na nejvyšší úrovni vidět jenom jednou za čtyři roky při olympiádách. Těším se na atletiku.

KLIKNUTÍM NA PODOBENKU SE OTEVŘE ON - LINE ROZHOVOR CELEBRITY SE ČTENÁŘI HRADECKÉHO DENÍKU