Podle politiků je například nutné dostavět dálnici D11 do Hradce Králové. Problémy s dopravní infrastrukturou zmiňovali lídři jako hlavní problém v KHK i už před sněmovními volbami v roce 2006. Dostavbu dálnice do Hradce blokuje 16 let trvající spor o pozemky. Dálnice tak proto končí tři kilometry před Hradcem.

Největším problémem Pardubického kraje (PK) je doprava a zvláště oddalování výstavby rychlostní silnice R35. Shodla se na tom většina lídrů stran, které jsou v PK i podle předvolebních průzkumů nejúspěšnější.

Politická uskupení KDU-ČSL, KSČM, ODS a SPO - zemanovci považují za klíčové také snížit vysokou nezaměstnanost, a to i prostřednictvím výstavby této komunikace. Podle Strany zelených by se měla zvýšit odbornost rozhodování politiků a snížit jejich arogance při přehlížení veřejného zájmu.

„Naše vláda získá pro její výstavbu finance z Evropské unie a nalezne peníze ve státním rozpočtu tak, aby byla dokončena nejpozději v roce 2015,“ nabízí lidr pardubických krajských sociálních demokratů Miroslav Váňa.

„V dopravní obslužnosti je třeba urychlit přípravu staveb, která trvá déle než výstavba, najít na ně peníze výběrem levnějších dodavatelů a zjednodušením staveb a umožnit zahájení výstavby již po dohodě státu s vlastníky pozemků ještě před definitivním vzájemným vyrovnáním,“ představil vizi občanských demokratů PK Daniel Petruška.

„Na výstavbu nových silnic je potřeba sehnat finanční prostředky, ať už formou PPP projektů nebo zapojením evropských peněz,“ domnívá se v KHK Hana Orgoníková, jednička na kandidátce ČSSD.

„Musíme napnout všechny síly, aby se podařilo získat peníze z Fondu dopravní infrastruktury. V minulém volebním období jsme se to snažili urychlit, ale nic se nestalo. Stále byly stavby, které měly prioritu. Nyní se to už musí podařit,“ shodně prohlásil lídr občanských demokratů KHK Jozef Kochan.

ZUZANA PLOCKOVÁ, ČTK

ANKETA: Co nejvíc trápí region?

Většina lídrů velkých politických stran, kteří letos kandidují v Královéhradeckém kraji do sněmovny, shodně tvrdí, že největším problémem v kraji je dopravní infrastruktura.

Podle politiků je například nutné dostavět dálnici D11 do Hradce Králové. Jaký je váš názor? Trápí kraj nejvíc špatné cesty? Nebo snad narůstající nezaměstnanost? Či špatný stav železnice?

Hlasujte v anketě a diskutujte pod článkem.