Na tyto dvě otázky hledal v loňském roce Hradecký deník odpovědi spolu se čtenáři, a to prostřednictvím internetové ankety. Té se zúčastnily stovky čtenářů. Připomeňme si, které stavby uspěly v pozitivním i negativním smyslu.

Nejatraktivnější památka Hradecka

1. Katedrála sv. Ducha, Hradec Králové 192 hlasy
2. Třebechovické muzeum Betlémů 102 hlasy
3. Bílá věž, Hradec Králové 30 hlasů
4. Muzeum východních Čech, Hradec Králové 21 hlasů
5. Zámek Hrádek u Nechanic 17 hlasů
6. Katedrála sv. Ducha, Hradec Králové

1. Již sedm století je katedrála Sv. Ducha výraznou dominantou Hradce Králové a svou osobitou cihlovou architekturou zaujme na první pohled snad každého návštěvníka. Katedrála je jedinečná nejen svou architekturou, ale i tím, že se dochovala jako jediný středověký gotický kostel v celém městě včetně předměstí. Sedm set let existence katedrála slavila v loňském roce.

2. Muzeum Betlémů, Třebechovice p. Orebem. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní Třebechovický mechanický betlém Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanizmu Josefa Frimla. Betlém je více než sto let starý, jeho rozměry jsou 7 krát 3 krát 2 metry a obsahuje na 2000 vyřezávaných dílů. Betlém byl prohlášen národní kulturní památkou. V expozicích muzea je vystavena řada unikátních betlémů od autorů z celé České republiky a Slovenska.

3. Bílá věž, Hradec Králové. Tato 71,5 metru vysoká věž z hořického pískovce byla postavena v roce 1574 uprostřed západní strany Velkého náměstí. Ve 4. patře věže je zavěšen zvon Augustin, třetí největší zvon v ČR, který se nedávno znovu rozezněl po 40 letech. Z Bílé věže je krásný výhled do širokého okolí východočeské metropole, až na Krkonoše a Orlické hory. Na věži se konají noční prohlídky a další akce.

Kostlivci ve skříni
salonu republiky

1. Zastřešení chodníku, roh Divišovi a ČSA 220 hlasů
2. Nákupní středisko Hvězda 76 hlasů
3. Telekomunikační budova u okruhu 61 hlasů
4. Kulturní středisko Médium na M. Předměstí 55 hlasů
5. Hotel Paříž na Baťkově náměstí 43 hlasů
6. Zastřešení chodníku, roh Divišovy a ČSA

1. Dřevěný „tunel“ byl instalován na chodník s největší pravděpodobností jako ochrana před omítkou padající ze zdevastovaného armádního objetku. Je přímo ve středu města na prvním silničním okruhu. Domorodým ztrpčuje pohyb po chodníku, turisté nad ním zvedají obočí a komentují to jako „balkánský“ mrav. „Nač opravovat omítku domu, když postavit střechu nad chodníkem vyjde levněji…“. Kolik let tam už vlastně takto v Hradci Králové straší?

2. Nákupní středisko Hvězda ulice Štefánikova. Mohlo by to být docela příjemné místo. Kdysi v něm byly soustředěny služby, z nichž mnohé se zachovaly: pošta, potraviny, doplňkové zboží, kadeřník, dokonce i malá tržnice pěstitelských přebytků… Lidé sem spádují dál, i když má atrium výtluky, obklady opadávají, pochůzí rampy jsou prorezavělé… Snad i proto, že centru nebylo změněno jméno, je stále orientačním bodem a prostorem ke střetávání lidí. Jenom to prostředí je už nelidské.

3. Telekomunikační budova, Brněnská třída.Jediným přínosem objektu ústředny bylo posílení telefonní sítě. Díky ní se do té doby téměř „podpultové“ soukromé telefonní linky dostaly opravdu do všech domácností na Moravském Předměstí. Na druhou stranu se už odpočítávaly první roky 90. let, takže kdoví… Každopádně již v době svého vzniku působila svým předstíráním modernosti jako nehezký trpaslík. Její současný stav lze nazvat havarijním. (red)