ANO: V Brně to byla červená karta

Vítězné ANO by do koalice vedle ODS rádo získalo ještě Změnu pro Hradec s podporou Zelených. Dohromady by měli 19 mandátů. „My pořád vyjednáváme. Je to otevřené,“ řekla před včerejší podvečerní schůzkou lídryně ANO Monika Štayrová.

Možnost, že by v Hradci hrozilo ANO stejné nebezpečí jako v Brně, kde i přes své vítězství a jednání s ODS hnutí zřejmě o post primátora přišlo, protože se ukázalo, že občanští demokraté se dohodli s někým jiným, nechtěla Štayrová komentovat.

„Brno je citlivá záležitost. Podle mě tam dostali voliči červenou kartu,“ podotkla. V Hradci však podle ní ANO rozhodně v opozici skončit nechce.

ODS je žádaná a může si vybírat

Pro hradeckou ODS je nabídka, která by jí umožnila po osmileté přestávce opět získat post primátora, lákavá. Ale i nadále projevuje ochotu vyjednávat s HDK současného primátora Zdeňka Finka.

HDK, která skončila ve volbách druhá, do koalice s ANO nechce a o spolupráci s ODS by stála. Také její zástupci v pátek v podvečer jednali s občanskými demokraty i dalšími možnými adepty na spolupráci v koalici.

„Nejsilnější pozici z nich máme my. Proto do jednání jdeme s tím, že bychom chtěli post primátora, na který jsem navržen já, a jednoho náměstka,“ řekl Zdeněk Fink. „Je to vstupní pozice. Uvidíme, jak se k tomu ostatní postaví,“ připustil muž, který Hradec vedl v uplynulých osmi letech. Sám se však do vyjednávání zapojí až příští týden.

Kdyby se HDK podařilo přemluvit ODS, Piráty, Změnu pro Hradec a Koalici pro Hradec, získala by v zastupitelstvu 23 mandátů.

Poznámka: Zatím bez vítězů
Chystá se v Hradci podraz na voliče, jak zní z tábora vítězného hnutí ANO, nebo se zachraňuje město před nástupem neodpovědných a nekompetentních, jak říkají někteří nejen z primátorova klubu? Ani jedno. Z výsledku voleb vůbec nevyplývá, že lidi v Hradci chtějí změnu, ani že se bojí neschopnosti lidí bez zkušeností z radnice. Oba tábory do zastupitelstva poslali.

Nemůžete si nárokovat patent na změnu jen proto, že se tak jmenujete, nebo říkat na všechny otázky ano, protože vám to možná někdy doporučila marketingová firma jako fajn název hnutí. Všechno záleží jen na tom, jak jsou politici schopni se domluvit. Dokud se neshodnou ani na tom, kdo bude sedět u stolu, těžko se pak shodnou na tom, jak a za kolik opravit stadion za půl miliardy.

Jediné, co krajskému městu po volbách hrozí,je, že vznikne radnice, která nebude schopná vládnout. Program totiž měli všichni vlastně stejný.I při šachové partii můžete mít celou hru převahu, a přesto nevyhrát. Je třeba ji vítězně i dohrát.   (Imrich Dioszegi)