Jako první se na řadu dostal „kostlivec" s visačkou ZUŠ Střezina, kterého ANO chce nechat prověřit policií. Na tu se obrátil zastupitel hnutí Jiří Mašek, který v souvislosti s výběrovým řízením a realizací stavby ZUŠ Střezina podal trestní oznámení na neznámého pachatele. A to s ohledem na pravděpodobné majetková i nemajetková škody, které vznikly na magistrátu města Hradec Králové.

Podle náměstkyně primátora pro majetek Věry Pourové (ANO) byl projekt přestavby Střeziny megalomanský a měl zásadní vady. „Musí se to dodělat, nejlepší cesta by zřejmě byla přehodnotit projekt,“ řekla před nedávnem Věra Pourová. Město podle ní ale bude muset navázat na to, co na Střezině již bylo rozbouráno. Dohodu o vyrovnání s firmou, kterou navrhlo bývalé vedení města, nepovažuje primátor Alexandr Hrabálek (nestr. za ODS) za šťastnou. Náměstkyně nevyloučila, že kauza nepovedené přestavby Střeziny by mohla mít kvůli možným pochybením dopad i na některé pracovníky magistrátu.

Vedlich vinu necítí

Rekonstrukce Střeziny byla dlouhodbě v gesci bývalého náměstka primátora pro rozvoj města Jindřicha Vedlicha. Ten nyní nechápe, co vedlo Jiřího Maška k podání trestního oznámení. „Motivaci pana doktora Maška neznám. Všechno bylo naprosto transparentní, kdy o rekonstrukci rozhodovala jak komise, která byla řádně schválena, tak rada i zastupitelstvo města," nechal se slyšet exnáměstek Jindřich Vedlich.

Několik měsíců běžící stavbu na konci června úplně zastavila roztržka mezi hradeckou radnicí, která školu vlastní, a stavbaři, u kterých si město opravu objednalo. Po vypovězení smlouvy ze strany Primy město žádalo co nejrychlejší předání staveniště, aby mohlo vyhlásit nové výběrové řízení. Prima na oplátku požadovala 16 milionů jako „bolestné“ za odstoupení od smlouvy, neproplacené stavební práce a ušlý zisk.