Klára Dostálová, která ANO vedla do voleb, odpoledne sdělila, že se chce se všemi sejít oficiálně a transparentně. „Věříme, že se vyjednávání o koalici dostane do normální podoby, kdy se vítěz voleb setká se všemi ve volbách úspěšnými stranami a výsledkem bude stabilní koalice, která povede k rozvoji kraje," uvedla. Dostálová i účastníci setkání, které Deník večer oslovil, však řekli, že šlo spíše jen o výměnu názorů.

„Nám jde hlavně o průnik programů, abychom dostáli závazkům vůči našim voličům, řekla Klára Dostálová. Dodala, že se všemi účastníky jednání, která skončila až pozdě v noci, se rozešli s tím, že situace je „stále otevřená".

Podle Jiřího Štěpána (ČSSD), jehož by pětikoalice chtěla mít v čele kraje, si s Klárou Dostálovou vyměnili pohledy ANO a ČSSD na krajskou problematiku, pro sociální demokracii však stále zůstává prioritou vytvoření pětikoalice.

„My jsme ANO sdělili, že budeme pokračovat v jednání, které jsme začali vést v sobotu večer, protože je to náš bod číslo jedna," uvedl Jiří Štěpán. Odmítl, že by ČSSD dostala od ANO nějakou konkrétní nabídku týkající se vedení kraje.

K dalšímu jednání o pětikoalici by se podle něj zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, TOP 09, Starostů a Východočechů měli sejít v úterý v podvečer.

S Klárou Dostálovou hovořil i Martin Červíček (ODS). „Objasnili jsme si postoje a názory našich stran na volby i na další směřování kraje," uvedl.

Ani podle Martiny Berdychové (Starostové a Východočeši) setkání nic nového nepřineslo: „ANO nám nabídlo svou vizi koalice, v níž s námi počítalo. My tuto nabídku předáme našim členům, ale - a to jsme i na jednání řekli - stále držíme sobotní dohodu o vytvoření pětikoalice."

Na setkání naopak nedorazil Vladimír Derner z Koalice pro Královéhradecký kraj. „K dalšímu jednání jsme připraveni teprve poté, co podepíšeme koaliční smlouvu a budeme se dohadovat s opozicí na podílu na vedení kraje," vysvětlil Deníku.

Situace kolem pětikoalice se však přiostřuje. V pondělí pohrozilo rozpuštěním místní sdružení ODS v Novém Bydžově, které s chystaným vstupem své strany do pětikoalice nesouhlasí. Poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) zase v pondělí podal trestní oznámení kvůli nebezpečnému vyhrožování. „Na sociální síti jeden člověk napsal, že je potřeba mě sejmout. A mě už to přestalo bavit," řekl Deníku Jan Birke. Podle něj bylo spouštěcím mechanismem nenávistného výpadu pondělní prohlášení šéfa ANO Andreje Babiše. Babiš v České televizi uvedl, že za vznikem pětikoalice namířené proti ANO je právě Jan Birke, a označil ho za součást „náchodské kliky".

„A to je přesně ten impuls pro takové militantní jedince, kteří na něj okamžitě reagují," dodal Jan Birke.

ČSSD v Královéhradeckém kraji se v sobotu ještě před vyhlášením volebních výsledků domluvila s ODS, Koalicí pro Královéhradecký kraj, TOP 09, Starosty a Východočechy na tom, že se sdruží do takzvané pětikoalice, která bude disponovat 24 mandáty v krajském zastupitelstvu. ANO, které zvítězilo, by tak se svými 13 mandáty skončilo v opozici.

Klára Dostálová, která kandidátku ANO do voleb vedla, se proti takovému postupu o víkendu ohradila a označila jej za „podvod na voličích." V pondělí se k ní přidal Andrej Babiš. „V Hradci jsme vyhráli a to, co se stalo, je nekorektní," prohlásil mimo jiné v ČT.

Volby v Královéhradeckém kraji vyhrálo ANO se 13 mandáty. Druhá skončila ČSSD se šesti mandáty. Po pěti mandátech mají ODS a Koalice pro Královéhradecký kraj, která je složená z KDU-ČSL, HDK a VPM. Po čtyřech mandátech mají KSČM, TOP 09 a koalice Starostové a Východočeši. Po dvou křeslech mají koalice SPD a SPO a koalice Pirátů, Strany zelených a Změny pro Královéhradecký kraj.