Dokument podpořilo přes 30 starostů. Za posledních deset let se v Krkonoších postavilo, anebo se k výstavbě připravuje přes 3500 bytů. Místní lidé se obávají, že hory brzy ztratí svůj typický ráz.

"V krkonošských obcích trvale žije asi 50.000 lidí. Neznám v republice město s obdobným počtem obyvatel, které by se mohlo Krkonoším v bytové výstavbě rovnat," řekl ředitel správy KRNAP Jiří Novák.

Stavby už podle něj pronikají do ploch mimo centra obcí a hrozí, že dravé developerské firmy začnou stavět i ve volné krajině. Obce by nyní měly například co nejvíce omezit prodeje pozemků developerům, nesouhlasit s nevhodnými záměry ve správních řízeních a vyhlásit stavební uzávěry do doby, než schválí svůj územní plán.

Největší apartmánové sídliště v Krkonoších vyrůstá už čtyři roky na Horních Mísečkách nad Špindlerovým Mlýnem. Ubytovací kapacita areálu s desítkami horských domů s dvoulůžkovými apartmány by se měla po dokončení pohybovat okolo 500 lůžek. Souhlas s výstavbou mísečského sídliště vydala správa národního parku ve druhé polovině 90. let.

Stovky nových bytů určených k rekreaci už vznikly nebo se připravují i v dalších střediscích. Rekord drží s 1186 byty Harrachov, ve Špindlerově Mlýně napočítali ochranáři 886 bytů a v Peci pod Sněžkou 492.

V drtivé většině případů se jedná o novostavby nebo rekonstrukce bývalých podnikových chat.