Aplikace hradeckým strážníkům pomůže při hovorech na lince 156. Pro spuštění všech funkcí bude volající muset strážníkovi povolit přístup a mít zároveň přístup k internetu. Používání aplikace by mohlo vést ke zrychlení zásahů i řešení případů.

Podle hradecké primátorky Pavlíny Springerové jde o další z několika kroků, kterými se město snaží zvyšovat bezpečí v Hradci Králové.

„Při záchraně lidského života, ohrožení zdraví nebo majetku často rozhodují jen vteřiny. Aby mohla být pomoc ze strany městských strážníků zase o něco rychlejší a efektivnější, rozhodli jsme se připojit k dalším složkám a začít využívat Portál Bezpečí. Díky ní a ve spolupráci s volajícím bude mít městská policie možnost ihned monitorovat situaci a urychlit další možnosti řešení,“ uvádí v tiskové zprávě primátorka.

Hradecká fakultní nemocnice musí kromě sanitek, zásobovacích vozů a aut zaměstnanců zvládnout nápor pacientů z celého kraje. To se dlouhodobě nedaří.
Parkování v hradecké nemocnici? Místo hledejte na sídlišti nebo jeďte autobusem

Aplikaci strážníci několik týdnů testovali, naostro ji začnou využívat od 1. února. „Určitě je to spolehlivý nástroj, který může v naší práci výrazně pomáhat. Volající na linku 156 dostane od dispečinku operačního pracoviště SMS zprávu se speciálním odkazem, přes který dává souhlas k přístupu. Není tak třeba do telefonu instalovat žádnou aplikaci. Volajícímu stačí pouze chytrý telefon a připojení k internetu. Jakmile bude operačnímu důstojníkovi povolen přístup, spustí se video a zároveň i chat s možností automatického překladu pro zahraniční volající,“ popisuje fungování ředitel Městské policie Hradec Králové Martin Žďárský.

Kromě videopřenosu má volající možnost sdílet i snímky z fotoaparátu a z galerie. Operační důstojník pak může veškerý materiál včetně videopřenosu sdílet i se svými kolegy v terénu, kteří vyrazili k zásahu.

Na hlavním nádraží v Hradci Králové se v neděli 7. ledna konal pietní akt za zavražděného čtrnáctiletého Filipa. Toho ubodal dvaatřicetiletý muž ve čtvrtek přímo v kolejišti.
VIDEO: Nádraží musí znovu patřit všem Hradečákům, říká primátorka Springerová

Technologie dokáže i lokalizovat volajícího a zaznamenat jeho pohyb. „Poskytnutím polohy navíc odpadá operačním důstojníkům nutnost neustále se doptávat. Rozrušení volající někdy nedokážou dobře popsat, kde se nacházejí, zatímco údaje z aplikace jsou zcela přesné. Vizuální přenos zase pomůže udělat si představu o dění na místě. Pořízený záznam může posloužit jako velmi cenný důkaz,“ doplňuje ředitel Žďárský. O využití této technologie rozhoduje vždy operační důstojník na základě předchozí telefonické komunikace.

Tato aplikace slouží městským policiím pro rozšíření možností komunikace. Autorem této aplikace je tým vývojářů ze společnosti Medical Information Technologies, který vytvořil také aplikaci Záchranka. Portál Bezpečí již využívají strážníci v Brně, Plzni, Karlových Varech nebo Zlíně.

S využitím tiskové zprávy

Mohlo by vás zajímat: Kuriozitky hradeckých strážníků: ztracený opilec v cizí posteli a muž, co sám si

Zdroj: Městská policie HK