O možném objevu nedokončených monoxylů v Hradci Králové informovalo Muzeum východních Čech na svém facebooku: „Archeologové se domnívají, že se jedná o polotovary monoxylů (loď vydlabaná z jednoho kmene používaná od pravěku do 19. století, hojně ji užívali například Keltové nebo staří Slované).“

Dva velmi staré obří kmeny byly ze staveniště v blízkosti fakultní nemocnice v pátek převezeny do muzejního depozitáře v Jaroměři. 

Podle informací Deníku se jednalo o staveniště Univerzity Karlovy, kde staví Farmaceutická fakulta a Lékařská fakulta v Hradci Králové.

Mozaika v dvoraně kina Bio Central.
Hradečáci rozluštili záhadu mozaiky v kině i vítězného klavíru z Expa 58

Kdyby se domněnka archeologů potvrdila, šlo by o objev, který by se určitě zapsal do učebnic. Nejbližší obdobné nálezy jsou totiž ze Skandinávie. „Objevené kmeny váží kolem 15 tun měří zhruba 11 metrů a nejbližší obdobné nálezy jsou ze Skandinávie. Stáří nalezených člunů zatím není známo, bližší určení bude možné až po odebrání vzorků a výsledky budou k dispozici nejdříve na začátku roku 2024,“ doplnilo muzeum.

V komentářích pod faceboovým příspěvkem zástupci muzea ještě prozradili, že jde nejspíš o duby, čekají ale na potvrzení. 

Jak vypadal takový monoxyl v pravěku? Jeho repliku vytvořili archeologové ze Všestar a vyzkoušeli ho přímo v Egejském moři. Podívejte se:

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth