Už samotná stavba začala ve středu ve Všestarech netradičně. Místo klasických kladívek vzali do rukou zástupci archeoparku, Královéhradeckého kraje, projekční kanceláře a stavební firmy do rukou repliky pravěkých kamenných seker a poklepali na rohovec z řeckého ostrova Naxos. Právě tento nerost používali k výrobě nástrojů neandertálci.
Stavba odstartovala poklepáním na rohovec:
Do Stěžer rohovec přivezla expedice Monoxylon IV, která se v létě vydala na plavbu z Turecka do Řecka. Ukázala tak, jak se mohli před 9 tisíci lety dostat první zemědělci z Předního východu do Evropy.
Ústředním bodem expozice bude loď z předchozích výprav. Monoxyl včetně stěžně a plachty bude zavěšený pod krovem nové budovy. Kolem povede lávka a pod lodí pak bude přednáškový a projekční sál.
„Je to druhý dlabaný člun, který byl na expedicích číslo dvě a tři, tedy v letech 1998 a 2019. Je dlouhý víc než 9 metrů a váží asi 1 200 kilogramů,“ popsal ředitel archeoparku Radomír Tichý. V nové budově budou dvě dílny pro školní exkurze, ale jinak bude zaměřená na veřejnost.
„Celý objekt bude mít sedlovou střechou a bude se podobat stávající, sousední budově. Přibude jedno podlaží a využije se stávající stavba, kde byl sklad muzea,“ popsal jeden z projektantů Martin Dohnal ze společnosti ARCHaPlan, která navrhovala i současnou budovu otevřenou před 10 lety.
Novou expozici věnovanou hlavně mladší době kamenné budou provázet dokumenty na velkých obrazovkách. „Za zavěšeným člunem by měl být složený obraz, který návštěvníkovi navodí pocit, že zavěšený člun pod krovem stavby pluje spolu s člunem z letošní expedice. Věříme, že to dokáže vyvolat emoce ze skutečné plavbě po rozbouřeném moři,“ láká budoucí návštěvníky muzea Radomír Tichý. Nálezy doplní videa zobrazující život prvních zemědělců na našem území.
Jak vypadal takový monoxyl v pravěku? Jeho repliku vytvořili archeologové ze Všestar a vyzkoušeli ho přímo v Egejském moři. Podívejte se:
Na podlaze jednoho ze sálů pak bude mapa Labe tak, jak vypadalo před tisíci lety. Právě v jeho okolí našli před stavbou dálnice D11 archeologové řadu nálezů z mladší doby kamenné. Ty pak budou rozmístěné podle místa nálezů přímo na mapě dobové krajiny.
Jádrem návštěvníků archeoparku jsou školní exkurze. Za výukovými programy sem letos přejel rekordní počet 9 tisíc dětí. Ročně navštíví muzeum ve Všestarech celkem 16 tisíc lidí.
„Rozšíření pomůže větší variabilitě a tím tady obslouží víc školáků, než je možné dnes. Cena projektu se blíží 30 milionům korun a my na něj získáme dotaci 85 procent,“ vysvětluje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.
Přístavba provoz archeoparku zásadně neomezí. Pro veřejnost je otevřený od půlky dubna do konce září. Nová budova má být stavebně hotová na konci března 2025 a veřejnosti se otevře nejpozději v létě téhož roku.