„Když jsme kdysi dávno podávali svůj návrh na řešení Benešovy třídy, neplánovali jsme tam žádné velké stavby a tím jsme se od dalších kolegů lišili, nakonec jsme díky tomu uspěli," řekl architekt Pavel Zadrobílek jednatel ateliéru Žárovka Architekti na včerejším slavnostní uvedení opravené části třídy do provozu.

Pavel Zadrobílek
Architekt Pavel Zadrobílek, který působí v hradeckém ateliéru Žárovka architekti, byl laureátem Hradecké múzy. Počiny ateliéru můžete potkat na mnohých místech Hradce Králové. Zadrobílek pracuje v pětičlenném týmu a mezi mnohé jejich urbanistické projekty patří na příklad koncepce oprav Benešovy třídy, prostor náplavky Labe anebo rekonstrukce Šimkových sadů.

S jakou vizí jste projekt plánovali?
Bylo to právě úplně nearchitektonické. Žádné další stavby, jen srovnat povrch, zrušit rampy a schodiště  a dodat spoustu zeleně. Cílem bylo celkově zpříjemnit zdejší klima, aby přibyly fontány a stín. Veřejnosti se to líbilo nejvíc a uspěli jsme. Tak jak jsme to tehdy navrhli, tak se to nyní staví.

Už nyní je vidět, že na třídě budou tři stromořadí, další stromy jsou i u laviček vedle fontánek. Jak to bude s dopravou, zklidní se?
To byl jeden z dalších úkolů. Projíždějící auta zpomalí kruhový objezd uprostřed třídy. Bude se z něj dobře najíždět do parkovací zóny, řidiči se pohodlně i otočí a také to bude dobrý orientační bod. Nad ním totiž vyroste pylon, který bude spojovat obě části třídy.  Navíc počítáme s dalšímu fontánami uprostřed objezdu, což bude další oživení. Podchod, kterým se dříve procházelo, už je zastavěný.

Třída je sídlem řady obchodů, mysleli jste v projektu i na ně?
Určitě, je to patrné v opravené východní části, nad obchody jsou stříšky, které trochu stíní, ale zároveň propouštějí dostatek světla, aby výlohy obchodů byly dobře vidět. Vznikla i parkovací místa přímo před obchody určená právě zákazníkům, kteří si chtějí nakoupit a nechtějí ztrácet čas hledáním místa v podzemních garážích.