Studenti ji bedlivě poslouchají. Přišli se podívat na páteční Den workshopů, kde se originální formou seznamují s náplní studia na Filozofické fakultě a hledají svůj vysněný bakalářský obor.

Můžou vybírat hned z několika možností: Archeologie, Filozofie, Politologie nebo třeba právě Archivnictví.

Zní to hezky, ale najdou absolventi práci? „Je to složité," přiznává Věra Němečková. „Práce se najít dá, studenti archivnictví mají navíc jednu výhodu –  mohou nalézt uplatnění v kanceláři, na úřadě nebo v soukromé firmě. Nemusejí jen bádat v archivech."

I archivnictví podléhá módě. Teď je v trendu genealogie. Zjednodušeně pátrání po předcích, sestavování rodokmenů. „I to tu budoucí studenty čeká," láká na zajímavé předměty docentka.

Středoškoláci si na Dni workshopů mohli vyrobit i vlastní pečeť. Není to složité, i když manipulace s voskem vyžaduje jistý cit. „Dalo by se říci, že kdo měl dříve pečeť, ten měl pravdu. Asi jako mají dnešní úředníci kulatá razítka," směje se historička.

Už pátým rokem tu na archiváře studuje i Lucie Blažejová. „Letos končím. Na jednu stranu mě to mrzí – opravdu mě škola baví, ale do práce se už také těším," říká sympatická blondýnka.

A do kdy se na hradeckou univerzitu můžete hlásit? „Na bakaláře do konce února, na magistra až do poloviny dubna. Zatím máme jen 34 přihlášek, ale hlavní nápor teprve přijde. Většina studentů se rozhoduje do poslední chvíle," tvrdí Ivana Blechová, vedoucí studijního oddělení.

Veronika Skřivanová