S představiteli ministerstva obrany jednal tento týden pardubický primátor Jaroslav Deml. Řeč se vedla na téma odchodu vojáků z kasáren T. G. Masaryka a o nevyužitých armádních pozemcích na letišti, které potřebuje ke svému rozvoji dostihové závodiště. Termín, kdy dělostřelci Pardubice skutečně opustí, ale nepadl. Nic není rozhodnuto.

S náměstkem ministryně obrany se sešel počátkem týdne primátor Pardubic. „Bavili jsme se o Masarykových kasárnách. Domluvili jsme se na tom, že oni v rámci svých strategií zhruba do čtvrt až půl roku řeknou, jak by se to mělo odehrávat,“ uvedl primátor Jaroslav Deml. Na mysli má očekávaný přesun dělostřelců z Pardubic do posádky Jince v Brdech, o němž se hovoří již řadu let, ale jeho termín se stále oddaluje.

Město má přitom zájem získat po odchodu armády řadu uvolněných vojenských prostor, některé přitom jsou velmi důležité k dalšímu rozvoji města. Příkladem je oblast vojenského cvičiště na Vinici, kde by měl vzniknout další most přes Chrudimku, čímž by došlo k dopravnímu spojení obou břehů řeky. Doposud se musí jezdit buď přes Nemošice či střed Pardubic.

V případě kasáren T. G. Masaryka nebude mít město podle primátora problémy s tím, aby v jejich části vznikla střední policejní škola ministerstva vnitra. Debata mezi městem a zástupci ministerstva se vedla i kolem pozemků, které armáda vlastní na pardubickém letišti, ale přímo je nevyužívá. Jde zejména o okrajové plochy sousedící s dostihovým areálem, kterému se citelně nedostává vhodných parkovacích ploch.

„Byla to komplexní debata,“ říká primátor s tím, že ze strany vojáků viděl vstřícnost se s městem domluvit. V případě opuštění kasáren T. G. Masaryka si ale sami vojáci musí udělat jasno. Hovoří se o termínu v rozmezí od roku 2010 a 2014.

„Termín se pořád mění, ale budeme jako město čekat a nechceme jim dělat problémy. Zase však nechceme ztratit šanci to ovlivňovat a využít tyto prostory pro další rozvoj města. Chceme se už dozvědět konkrétní termín. Za zhruba tři měsíce až půl roku bychom se to měli definitivně dozvědět,“ popisuje výsledek setkání Deml.