,,Vydávat Arnošta Lustiga je radost. Jeho knihy se velmi dobře prodávají,“ řekla ředitelka Centra Franze Kafky Markéta Mališová, která se na úvod besedy Lustiga zeptala, zda ho ovlivňuje odkaz Franze Kafky. ,,Myslím, že jo, ale budu o tom přemýšlet,“ žertoval známý spisovatel.

,,Jak jste se dostal do redakce Playboye?“ zněl dotaz jednoho studenta. ,,Říkal jsem si, že vezmu každou nabídku na psaní. Za povídku tehdy platili tři tisíce dolarů. Později jsem se stal šéfredaktorem. Dva roky jsem vydával povídky kamarádům a sám jsem napsal sedm morbidních povídek o sexu a krásách lidského těla,“ reagoval Lustig.

Po hodinové diskuzi se Arnošt Lustig loučil se slovy ,,Děkuji vám za vzácnou trpělivost.“ Po skončení besedy se v předsálí konala autogramiáda spojená s prodejem poslední autorovi knihy ,,O literatuře“.

Arnošt Lustig není v Hradci Králové poprvé, tentokrát sem zavítal u příležitosti třináctého ročníku Dnů pro Izrael. Ty jsou letos věnovány 70. výročí záchranné akce Sira Nicolase Wintona, díky níž přežily druhou světovou válku stovky dětí, které by jinak čekal transport do vyhlazovacích táborů.

TOMÁŠ TUČEK