Na hradeckém Truck Festu, který se o víkendu konal na letišti, se tradičně předvedly i modely obřích aut – a také bagrů, jeřábů, zkrátka všemožných strojů.

„Měřítko je jedna ku čtrnácti," upřesňuje Pavel Mandys z hradeckého RC Truck clubu, který si do loga přibral jeden vtipný reklamní slogan.
On i jeho přátelé jsou totiž veselá kopa. Hrají si jako děti (jejich děti samozřejmě s nimi), a proto k nim sedí: Asi jinej gang. „My říkáme, že to máme místo hospody," usmívá se modelář.

Jejich stroje jsou jiné, menší, jenže umí přesně to, co velcí bratři, obří kamiony či bagry. Při náklaďákovém festivalu vozil Pavel Mandys děti na návěsu svého amerického kamionu značky Globe Liner. „Uveze klidně padesát kilo," tvrdí. „Ale jezdím jen na jedničku a na dvojku," popisuje. Model má přitom třírychlostní převodovku.

A navíc vypadá přesně jako jeden z králů silnic. Včetně detailů. Modeláři si na tom prostě zakládají.

První příklad? Bagry mají stejnou hydrauliku jako opravdové stroje. Druhý? Jeden z Mandysových kolegů stavěl nedávno model mercedesu a při stavbě studoval veškerou dokumentaci týkající se kamionu s třícípou hvězdou ve znaku. „A pak si 
z továrny objednal šedou metalízu, aby měl přesnou barvu jako originál," říká Pavel Mandys.

I kvůli takovýmto vychytávkám to není zrovna levný koníček. Model může přijít 
i na 150 tisíc korun.
Jenže co naplat – je to prostě krása a klukovský sen…