Nově na půl úvazku, za 15 tisíc korun hrubého, poskytují asistentské služby primátoru Zdeňku Finkovi (HDK) radní města Vladimír Springer (HDK) a náměstku Jindřichu Vedlichovi (TOP 09) radní Richard Nádvorník (TOP 09). Oba jsou z jejich stran a na postech ve vedení města.

Tato skutečnost se nelíbí hradecké ODS, která pro Českou televizi uvedla, že její člen Daniel Tůma, kterého si jako asistenta kdysi vybral bývalý primátor Oldřich Vlasák, musel kvůli tomu, že se stal asistentem primátora, opustit zastupitelstvo a že největším kritikem byl tehdy právě současný primátor.
Nové vedení magistrátu své kroky zdůvodňuje především úsporami financí.

„Pan Springer pracuje jako asistent zároveň i pro mě. Byl problém sehnat někoho pouze na půl úvazku a tak odborně zdatného, proto jsme šli touto cestou. Stará se o chod koalice, vytváří demografické studie týkající se školství. Úřad rozhodně nenabobtnává, jde o úsporné řešení,“ reagoval Leoš Kučera, náměstek primátora.

„Potřeboval jsem někoho, kdo se pohybuje v oblasti stavebnictví, proto jsem oslovil pana Nádvorníka, nejde o žádný stranický příkaz,“ řekl Jindřich Vedlich.
Další z náměstků Martin Soukup (ODS) má také svého asistenta. „Petr Neckař se mnou pracuje již osm let a nehodlám to měnit. Pracuje na plný úvazek,“ řekl náměstek pro oblast majetku.

Jediný, kdo se zatím bez pomoci asistenta obejde, je náměstek pro kulturu, sport a cestovní ruch – Josef Krofta.