Napadený muž leží na chodníku a krvácí. Ke zraněnému se sbíhají lidé ve žlutých vestách a poskytují mu první pomoc. Asistenti prevence kriminality, kterých má Hradec momentálně dvanáct, budou v ulicích krajské metropole a u škol k vidění i příští rok. Rozhodla o tom rada města.

Jedná se o registrované nezaměstnané lidi, jejichž práce je placena z prostředků ministerstva a úřadu práce. „Asistenti prevence kriminality prokázali, že dokážou reagovat i ve vyhrocených situacích. Před několika málo týdny poskytovali první pomoc napadenému muži. Krvácející zraněný muž zůstal ležet na chodníku. Asistenti prevence kriminality ho ošetřili, přivolali záchrannou službu a okamžitě informovali i kolegy z městské policie," přidává zkušenost Eva Kněžourová, mluvčí městské policie.

Pod městskou policií asistenti prevence kriminality pracují od roku 2014. Dvanáct asistentů slouží souběžně se strážníky v pochůzkovém režimu - hlídají u škol, u přechodů a pomáhají zajistit veřejný pořádek. Dohlížejí na děti mířící ráno do školy a odpoledne zpět na přechodech pro chodce. Pak se věnují preventivní činnosti - jak v nejbližším okolí školy, tak v jejím areálu podle potřeb a požadavků ředitele školy. A s jejich prací panuje spokojenost. „Například vedení Základní školy Milady Horákové je s prací svého svěřeného asistenta velice spokojeno, podobné pozitivní reakce a hodnocení práce zní i od ředitele ZŠ Sever," prozrazuje ředitel městských strážníků Miroslav Hloušek.

Vedení je nutné - pod drobnohledem má práci asistentů vždy předem určený strážník, takzvaný mentor, který na jejich činnost dohlíží a vede je.