Nejjasnější planetou na obloze je však v červnu Jupiter, který je na obloze k vidění večer na jihozápadě. Všechny tři planety jsou vidět očima - připomínají jasnější hvězdy, září ovšem klidnějším světlem.

Dalekohledem na nich spatříme spoustu detailů. Na Marsu například tmavší a světlejší oblasti, okolo Saturnu pak nádherný prstenec.

Protože v červnu nastává letní slunovrat (letos 21. června v 0:34 SELČ), stmívá se velmi pozdě. Tak, aby byly vidět i ty nejslabší hvězdy, se vlastně vůbec nesetmí. Pokud se ale rozhodnete navštívit třeba hvězdárnu v Hradci Králové, bude právě pohled na tři planety pomocí dalekohledů ozdobou večerního pozorování.

Astronomické dalekohledy můžete potkat také na Tylově nábřeží v centru města, kde se 16. a 17. června koná tradiční akce „Hrajme si i hlavou", kterou pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové a podílí se na ní také hvězdárna. S letošním tématem „Souboj živlů" je spojen i pořad Dynamická Země, který je v červnu možné navštívit v digitálním planetáriu. Zavede nás do vod rozbouřených oceánů, k podmořským sopkám, do těsné blízkosti žraloků a velryb, ale prozkoumáme také zemskou atmosféru a proudění vzduchu v srdci hurikánu.

Podrobnosti o programech hvězdárny a digitálního planetária i dění na obloze najdete na webu: www.astrohk.cz.

Jan Veselý, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové