Pranostika ovšem také praví, že Lucie dne nepřidá - celková délka dne se totiž bude zkracovat až do 21. prosince, kdy nás čeká nejdelší noc. Toho dne také v 11:43 začne astronomická zima.

Na konci roku si vír oslav posledního letošního večera můžete zpestřit pohledem na oblohu. Nad jihozápadním obzorem zkuste vyhledat Mars. Planeta vypadá jako jasnější hvězda svítící oranžovým světlem. Na Silvestra se neuvěřitelně těsně přiblíží k Neptunu. Abyste zahlédli obě planety, budete potřebovat docela velký hvězdářský dalekohled.

V digitálním planetáriu v Hradci Králové můžete v prosinci zhlédnout pořad Musica, který spojuje přírodní vědy, umění a matematiku. Obraz, hudba, vesmír, lidské tělo i mysl se propojí v jeden celek: vjemově bohatou výpravu za poznáním starověkého pojmu Musica - principu jednoty vesmíru, vědy a umění.

Stále vyprodaný sobotní dětský program v planetáriu s dobrodružným filmem Polaris bude možné navštívit mimořádně také v pátky 23. a 30. prosince. Na hvězdárně se konají nejen pravidelná pozorování Slunce a večerní oblohy, ale též populární přednášky. Detaily o pořadech v planetáriu a pozorování na hvězdárně, včetně odkazu na rezervaci vstupenek, jsou k nalezení na www.astrohk.cz.

Jan Veselý