V únoru dosáhne Večernice své nejvyšší jasnosti. V její blízkosti se nachází také Mars, který poznáme podle načervenalé barvy. Dobře je vidět Jupiter, jenž se pozdě večer objevuje na východě a v průběhu noci se přesouvá až k jihozápadu. Ráno se nad jihovýchodním obzorem v červáncích vynoří planeta Saturn. Zatímco Venuše se pyšní mimořádným jasem, únorový úplněk poněkud potemní, a to díky polostínovému zatmění Měsíce, které nastane v noci z 10. na 11. února. Úkaz není snadné pozorovat, protože ztemnění měsíčního disku je prostým okem sotva patrné. Lze jej ale vyfotografovat.

Také je možné navštívit planetárium či hvězdárnu. Digitální planetárium v Hradci Králové zaměří v pátek 10. února svůj podvečerní program právě na polostínové zatmění Měsíce. Při jasné obloze bude možné úkaz sledovat na hvězdárně v rámci prodlouženého večerního pozorování.

Další pořady v planetáriu se prostřednictvím dokumentu Cesta za miliardou sluncí budou v únoru věnovat ambicióznímu projektu vytváření 3D mapy našeho vesmírného okolí, v sobotu planetárium láká na dětský program s pohádkou Ptačí ostrov a večerní program o planetě Zemi s dokumentem Zemětřesení. Na hvězdárně se konají pravidelná pozorování Slunce a večerní oblohy a populární přednášky. Detaily o pořadech v planetáriu a pozorování na hvězdárně, včetně odkazu na rezervaci vstupenek, jsou k nalezení na www.astrohk.cz.

Jan Veselý, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové