Venuše bude pozorovatelná krátce večer nad západním obzorem, Mars ve druhé polovině noci a Jupiter větší část noci kromě rána. Ledoví obři Uran s Neptunem budou dalekohledem pozorovatelní v ranních hodinách nad východním až jihovýchodním obzorem. Staneme se také svědky konjunkce Měsíce se Saturnem (1. června ve tři hodiny) a Jupiterem (23. června ve 23 hodin). Astronomické léto začíná 21. června ve 12:08 hodin.

Večerní pozorování se v případě jasné oblohy konají vždy ve středu a v pátek od 21.30 hodin a v sobotu od 21.45 hodin. Na tento program není třeba objednávat lístky předem.

Samozřejmě je možné navštívit planetárium či hvězdárnu při některém z programů. Ve dnech 21. a 22. června se v univerzitním kampusu UHK koná vždy od 9 do 16 hodin již 11. ročník akce Hrajme si i hlavou, tentokrát s názvem Megamini. Pořady v digitálním planetáriu se prostřednictvím dokumentu Buňka! Buňka! Buňka! budou v červnu věnovat zábavné formě vzdělávání s biologickou tématikou, v sobotu pak planetárium láká na populární dětský program s pohádkou Se zvířátky o vesmíru a na večerní programy s dokumentem Cestovní pas do vesmíru. Na hvězdárně se také konají pravidelná sobotní pozorování Slunce (od 15 hodin) a již zmíněná pozorování večerní oblohy. Podrobnější informace o pořadech v planetáriu a pozorování na hvězdárně, včetně odkazu na rezervaci vstupenek, jsou k nalezení na webové stránce www.astrohk.cz.

Vladimír Socha (Hvězdárna a planetárium Hradec Králové)