Státní zástupce obžaloval sedmnáctiletého chlapce, hrozí mu až pět let vězení.

Státní zástupce podal ke Krajskému soudu v Hradci Králové obžalobu. Za provinění přípravy obecného ohrožení a porušování autorských práv hrozí mladíkovi až pět let vězení.

„Policie předložila důkazy, které odůvodňují podání obžaloby. Soud má lhůtu tři měsíce, ve které musí rozhodnout, jak s tím naloží. Buď nařídí hlavní líčení, nebo rozhodne jinak,“ uvedl krajský státní zástupce Milan Šimek.

Soud může také rozhodnout o zastavení stíhání, postoupit případ do přestupkového řízení, nebo vrátit státnímu zástupci k došetření.

„O podání obžaloby jsem studenta písemně vyrozumněl. Dopis odešel ve středu odpoledne. Proti obžalobě se nemůže odvolat, ale má právo se k ní prostřednictvím svého obhájce vyjádřit před hlavním líčením,“ řekl Šimek.

Ředitel gymnázia Jaroslav Šedivý nechtěl obžalobu studenta příliš komentovat. „Je to stále na půli cesty. On projevuje lítost. Dnes přišel, že by chtěl dokončit práci pro naši knihovnu. Jestli měl záměr, ze kterého je obžalován, nechme na soudu. Každopádně je to memento i pro jeho vrstevníky. Alespoň pochopí, že i klukoviny mají svoji hranici,“ řekl Jaroslav Šedivý.

Při výsleších gymnazista přiznal, že o bombovém útoku často před spolužáky mluvil. Kriminalistům ale tvrdí, že jej nepřipravoval. Pouze byl zvědavý na reakce jeho okolí.

Podle Šimka policisté při domovní prohlídce našli malé množství chemikálií, ze kterého se dá vyrobit výbušnina. Objevili také nákres gymnázia s označením místností.

Pokud senát studenta, u kterého znalci vyloučili duševní poruchu, odsoudí k nepodmíněnému trestu, čeká ho pobyt ve věznici pro mladistvé. „Zvláštní oddělení pro mladistvé jsou i v normálních věznicích,“ doplnil Šimek.

Začátkem září by měl student nastoupit do školy. „Jestli půjde do vězení, tak studium přeruší. Vyučování ve věznici by nebylo možné,“ dodal ředitel školy Šedivý.

Případ v datech:
√ 19. března 2009 si pro studenta gymnázia v Bydžově přišla policie.
√ Chlapec byl obviněn a skončil ve vazbě. Z cely se dostal 7. května. Dohled převzal probační úředník.
√ V červnu úspěšně ukončil ročník a začal pracovat v knihovně.
√ Po dvaceti týdnech od zatčení čeká na obžalobu či osvobození.