Na tom by asi nebylo nic zvláštního, kdyby se proti nepostavil jeden z majitelů části pozemků, stát.

„Jako vlastník nemovitosti jsme neuzavřeli s nikým žádný majetkoprávní vztah, proto jde o neoprávněné podnikání. Zvažujeme právní kroky. První bude výzva. Pokud se nedohodneme, tak celá záležitost může skončit až u soudu,“ uvedl ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hradci Králové Ladislav Košťál.

Podle člena představenstva Atolu a náměstka hradeckého primátora Borise Hermana je však postup firmy v souladu se zákonem.

„Nechali jsme si udělat právní rozbor a nenašlo se nic, proč by tam Atol nemohl vybírat peníze. Jde o stavbu města, i když je na cizích pozemcích. Se zpoplatněním tohoto parkoviště jsme počítali od začátku. Jde o narovnání stavu, který tam už měl být v lednu 2007,“ tvrdí Herman.

Radnice se snaží pozemky získat do svého majetku řadu měsíců. Jednání ale vždy ztroskotala na výši ceny, kterou požaduje státní instituce.

„Jako zástupci státu ji musíme nabízet za cenu v místě a čase obvyklou, což v této lokalitě činí pět až šest tisíc korun za metr čtvereční,“ řekl ředitel státního úřadu Košťál.

Radnice ale podobnou sumu nehodlá akceptovat. „Za pozemky zatížené stavbou je to moc. Ta půda historicky vždy patřila městu a až po revoluci v roce 1989 ji získal stát. Budeme dál jednat, třeba o pronájmu. Věřím, že nakonec najdeme společnou řeč,“ dodal Boris Herman.

Představitelé firmy Atol včera nezvedali telefon. „Parkování je možné ve třech režimech – systém vyhrazeného stání pro okresní soud, pro provozovatele zimního stadionu a placení prostřednictvím parkomatů či rezidentních karet,“ uvedl pouze v tiskové zprávě firmy předseda představenstva firmy Atol Jiří Slánský.