Zákaz podnikání na pozemcích u zimního stadionu v Hradci Králové, kde je řadu let parkoviště pro automobily, vydal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Úřadu se nelíbí, že firma Atol, která v Hradci spravuje systém placeného parkování, vybírá peníze na státních pozemcích. Město, jemuž parkoviště patří, ani soukromá společnost však zákaz zatím neakceptují.
„Víme o tom. Vyžádali jsme si rozhodnutí, které Atol údajně opravňují k podnikání na cizím pozemku. Počkáme na ty dokumenty a pak rozhodneme o dalším postupu. Možná dojde i na soud,“ uvedl ředitel hradecké pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Ladislav Košťál.

Předání písemností může chvíli trvat. Vedení radnice totiž přiznalo, že část dokumentů nemůže nalézt. „Je mezi nimi i kolaudační rozhodnutí. Pokud je najdeme, předložíme je zástupcům státního úřadu. Je to stavba stará několik desítek let,“ vysvětlil náměstek hradeckého primátora Boris Herman.
Radnice se však opírá zejména o dávné rozhodnutí, že parkoviště u stadionu je veřejná komunikace. „Podle právníků je v takovém případě vybírání parkovného možné. Věřím, že spor vyřešíme smírně,“ dodal náměstek primátora Herman.

Radnice se problém s pozemkem snaží urovnat dlouho. Jednání vždy ztroskotala na ceně, kterou za půdu požaduje stát. „Jsem zvědavý, jak budou lidem vysvětlovat, že jim mohou dát za pozemek nutný pro dálnici maximálně 460 korun za metr, když po nás chtějí 6300 korun,“ řekl další náměstek Josef Malíř.
„To nelze srovnávat. Postupujeme podle znaleckého posudku a podle zákona,“ dodal Košťál.