Zaparkovat zdarma blízko centra je dnes pro řidiče téměř neřešitelný problém. Jedním z mála míst, kde mohou uspět, je velká asfaltová plocha u fotbalového stadionu v Malšovicích.

Přes původní sliby firmy Atol, která systém placeného stání v Hradci Králové provozuje, odstavné parkoviště zřejmě bez poplatku dlouho nezůstane.
„Máme dvě možnosti. Buď necháme stání zcela zdarma, nebo budou lidé platit pět či deset korun na den. Já jsem pro druhou variantu. Těch několik stovek systém nezachrání. Poplatek by však mohl odradit různé skupiny, které se tam sjíždějí,“ vysvětlil předseda představenstva firmy Atol Dušan Čížek.
Zástupci Atolu už požádali radu o jednání o nájemní smlouvě. „Ta by nám umožnila různé úpravy. Počítáme s vyčištěním a přemalováním parkoviště, zprovozněním osvětlení a s instalací bezpečnostního kamerového systému a závor,“ uvedl šéf firmy.

Podle některých opozičních zastupitelů ale odstavné parkoviště v Malšovicích nemá co dělat. „Plocha slouží pro fotbalový stadion. Počítá se s ní také při výstavbě koupaliště. Pokud tam bude záchytná plocha, tak všechna auta neodparkujeme. Stadion budeme muset zavřít a stavební řízení na koupaliště přerušit,“ řekl zastupitel za KSČM Lubomír Štěpán.
„Lepší by bylo vytipovat dvě místa na protilehlých stranách Hradce, na vnější straně druhého silničního okruhu. Odstavné parkoviště by mělo být zdarma, protože jen za městskou dopravu do města a zpět zaplatí člověk osmadvacet korun,“ dodal Štěpán.

Firma Atol ve spolupráci s městem hodlá zpoplatnit také část Pražského Předměstí. „Bude to smíšená zóna, přátelská ke všem zákazníkům. Ke spuštění dojde koncem prvního čtvrtletí příštího roku,“ míní náměstek primátora Boris Herman.

Další novinkou v systému bude platba parkovného pomocí městské karty. „Během tří měsíců chceme začít testovat tuto možnost v historickém centru, pak to rozšíříme na nejfrekventovanější místa,“ dodal Dušan Čížek.