Část akcií společnosti Atol, která ve městě téměř dva roky provozuje systém parkování, hodlá koupit hradecká radnice. Vlastník firmy, trutnovský BAK, se jednáním o odkupu podílu nebrání.

„S příchodem nového vedení Atolu jsme otevřeli myšlenku případného kapitálového vstupu města do této firmy. Chtěli bychom vyjít vstříc řidičům, kteří odmítají platit parkovné ryze soukromé společnosti,“ uvedl náměstek primátora Boris Herman.
Stoprocentním majitelem Atolu se nedávno stala firma BAK z Trutnova, která odkoupila od dvou akcionářů celkem dvacet procent cenných papírů. Teď čeká na oficiální nabídku města.

„Pokud bude majitel BAK souhlasit, tak my se jednání o prodeji nebráníme. Osobně si ale myslím, že to nemá význam. Město má nástroje na regulaci činnosti firmy už teď. A co se týká psychologického efektu na veřejnosti, tak chyba byla spíš v přístupu bývalého vedení Atolu k lidem,“ řekl generální ředitel firmy BAK a předseda představenstva Atolu Dušan Čížek.

Radnice by podle Hermana ráda získala více než třetinu akcií, za které je ochotná zaplatit miliony korun.

„Základní jmění Atolu je zhruba 12,2 milionu. Město by zaplatilo poměrnou část, tedy asi čtyři miliony. Žádné další výdaje by město nemělo mít, naopak v případě zisku část dostane. Zatím jde ale všechno na stavbu parkovacího domu a na provoz parkovacího systému,“ sdělil Herman, kterého část veřejnosti kritizuje za křeslo v představenstvu Atolu. To už ale neplatí, Herman na funkci rezignoval.

„O odvolání rozhodla rada města. To, co bylo třeba hlídat, tedy rozjetí systému parkování a nastavení mechanismů kontroly, už proběhlo. Jestli mě někdo nahradí, zatím není rozhodnuto,“ řekl náměstek primátora.

Dodal, že všechny peníze, které členstvím v představenstvu vydělal, hodlá do konce roku rozdat na různé charitativní projekty.

Městu tak zbyl jediný zástupce v orgánech Atolu. V dozorčí radě působí zastupitel Václav Koutník. „Přemýšlíme o rozšíření dozorčí rady, kam by mohl jít třeba někdo z opozice vedení města. Obsazovat post v představenstvu bych ale nedoporučoval. Město by nemělo mít odpovědnost manažerskou, ale kontrolní,“ dodal Dušan Čížek z BAK.