„Zájemci si budou muset do telefonu nahrát program. Cena parkovného bude stejná, ale zkrátí se interval zaplaceného stání. Třetina peněz se musí odvádět firmě, která platbu zprostředkuje,“ uvedl šéf Atolu Dušan Čížek.

Po Ústí nad Labem bude Hradec Králové zřejmě druhým městem, kde řidiči budou moci zaplatit parkovací poplatek pomocí SMS zpráv.

„Systém chceme nejprve v průběhu února vyzkoušet na Velkém náměstí. Zájemci si budou muset do mobilů nechat nahrát potřebnou aplikaci. Pokud se to osvědčí, budeme chtít systém rozšířit do celé placené zóny,“ uvedl předseda představenstva firmy Atol Dušan Čížek.

Podle návrhu společnosti, který musí nejprve odsouhlasit městští radní, by měly ceny zůstat stejné, ale zkrátí se doba zaplaceného stání.

V případě Velkého náměstí tak řidiči uhradí 30 korun, ale místo půl hodiny budou mít k dispozici 20 minut. Lidem, kteří vhodí mince do parkomatu, se doba zaplaceného stání zmenšovat nebude.

„Je to tím, že platba prostřednictvím esemesek je poměrně drahá služba. Třetina částky jde společnosti, která ji zprostředkovává. Chceme ještě s firmou dojednat, aby si řidiči po první platbě mohli zaplatit libovolný počet minut,“ řekl šéf Atolu.

Na ukončení intervalu zaplaceného parkování a nutnost případného prodloužení doby upozorní motoristy nová SMS zpráva.

Kontrola poplatků bude podle Dušana Čížka jednoduchá. „Kontrolory vybavíme přístrojem PDA, v němž si budou moci ověřit poznávací značky aut, které mají v dané zóně zaplacené stání.“

Další novinkou, kterou Atol připravuje, je platba městskou kartou prostřednictvím mobilního telefonu.

„Je to unikátní a ideální propojení. Do mobilu se opět nahraje jednoduchý program. Telefon pak formou esemesek komunikuje s kartou, ze které čerpá peníze. To by nám umožnilo systém rozšířit nejen do ostatních parkovacích zón, ale využití by bylo mnohem širší. Mohli bychom ho využít například při vstupech do bazénu a na další sportovní či kulturní akce,“ dodal náměstek primátora Boris Herman.