Více než třetinu akcií společnosti Atol, která ve městě provozuje sy〜stém parkování, hodlala ještě vloni na podzim odkoupit hradecká radnice. To už ale nyní neplatí.

Vedení magistrátu chtělo především vyjít vstříc řidičům, kteří odmítali platit parkovné ryze soukromé společnosti. Dnes tvrdí, že město má jiné investiční plány.

„Stav hospodaření firmy Atol není v kritickém stavu, abychom to museli řešit. Navíc, kdybychom koupili akcie, museli bychom zrušit některé investiční akce. Město už má v současné době jiné priority,“ uvedl náměstek primátora Boris Herman.

Základní jmění společnosti Atol bylo vloni v listopadu zhruba 12,2 milionu korun. Město mělo za akcie zaplatit poměrnou část, přibližně čtyři miliony korun.

„Je to sice soukromá firma, ale všechny finance, které přes ni protečou, jsou veřejné peníze. Ty by se měly zhmotnit do investic, jako je třeba parkovací dům Katschnerka, které se po ukončení koncesní smlouvy stanou za symbolickou cenu majetkem města,“ řekl náměstek primátora.

Atol má v koncesní smlouvě pevně stanovené závazky. „Firma se zavázala, že do deseti let vybuduje tisíc parkovacích míst, do kterých investuje 332 milionů korun bez DPH,“ připomněl mluvčí radnice Václav Svoboda.

První polovinu, zhruba 500 míst, nabídne Atol řidičům v září v novém parkovacím domě Katschnerka ve Wonkově ulici v centru města.

„Všude slyším, že koncesní smlouva je na třicet let. Ale to není tak úplně pravda. Třicet let je maximální délka. Jednou z podmínek pro ukončení smlouvy je splacení dohodnutých investic a také přiměřený zisk Atolu,“ řekl Herman.

Sám náměstek primátora však vloni na konci roku uvažoval o založení fondu, který by pomáhal lidem, kteří nemají na poplatky peníze, ale auto nutně potřebují.

„Zatím je to ve stadiu monitorování. Uvažuji nad tím, jestli do toho nepůjdu jinou cestou, například ve spolupráci s nějakou fungující nadací,“ dodal náměstek.