Scénu z komedie Slunce, seno, erotika připomínala včera část ulic na Pražském Předměstí.

Zatímco v Troškově komedii se stěhovali nudisté na břehu potoka, v centru Hradce „prchly“ za pomyslnou hranici stovky aut.

Důvod? Společnost Atol, která se ve městě stará o systém placeného stání, včera zpoplatnila parkoviště v jeho další části.

Řidiči si na poplatky zvykají velmi ztuha. Někteří to hned první den odnesli takzvanou botičkou.

Jako třeba u sportovního areálu Bavlna, který už leží za hranicí placené zóny, a lidé tam proto parkovali, kde se dá. Neunikli však pozornosti městské policie.

„Jdu jenom na skok k doktorovi pro nějaké papíry. Kvůli pěti minutám mám parkovat kus odsud a ještě platit? Ať si trhnou nohou!“ Rozčiloval se Aleš Stoklasa v rezaté škodovce.

Někteří šoféři neplatí z principu. „Jezdím do Hradce poměrně často a ještě se mi nestalo, že by mě chytli. Dokud budu mít štěstí, tak jim nic dávat nebudu,“ řekl v Nerudově ulici mladík ve firemní dodávce s pardubickou poznávací značkou.

Nespokojeni s novou zónou jsou však také obyvatelé domků za hranicí placeného území. Zaparkovat před domem teď pro ně bude často neřešitelný problém.

„Máme malý dům bez možnosti parkování třeba na zahradě nebo ve vlastní garáži. Teď jsem měla vůz stále na očích. Kdo mi ho zaplatí, když mi ho na nějakém jiném místě ukradnou?“ kroutí hlavou majitelka jednoho z domů ve Všehrdově ulici.

Problémy očekávali také lidé, kteří bydlí za druhým silničním okruhem při výpadovce na Jičín. Jejich obavy se však zatím nepotvrdily.

Míst v centru Hradce, která jsou určená k parkování zdarma, mnoho nezůstalo. Dočasnou výjimku má zatím panelová pláň u Koruny a také okolí nového autobusového nádraží.

„Jak to mám poznat? Vidíte tady nějakou ceduli nebo přeškrtnutou značku? To je neuvěřitelné,“ supěl u parkomatu v sousedství terminálu dopravy Marián Devátý.

Zatímco nádraží a Riegrovo náměstí Atol zpeněží až po kolaudaci, na plochu u Koruny chce firma řidiče nalákat a zpoplatnit ji na konci prázdnin. Nutno dodat, že se jí to zatím daří. Včera tam mnoho volných míst nebylo.

Atol nově zpoplatnil 2236 stání. Od září je navýší „parkhaus“ pro 500 aut ve Wonkově ulici a v budoucnu také centrum Aupark Koruna.