Petici proti systému placeného parkování, který ve městě provozuje soukromá firma Atol, skončila. Stovky archů s podpisy v pondělí členové petičního výboru dopravili na magistrát. Protestem by se měli brzy zabývat hradečtí zastupitelé.

„Systém parkování je vůči lidem nepříznivý. Vloni v září jsme proto rozjeli petici, kterou za čtyři měsíce podepsalo 8313 lidí. Platných podpisů bylo 7539. Jde o deset procent obyvatel Hradce nad osmnáct let, což je slušný úspěch. Podepsali to i členové ODS a dalších stran,“ uvedl zastupitel za KSČM a jeden z organizátorů Lubomír Štěpán.

Lidé peticí protestují například proti výši cen parkovného, vybírání poplatků soukromou firmou nebo dalšímu případnému rozšiřování systému parkování.

„Chceme, aby měl Atol stejné podmínky jako ostatní podnikatelé v Hradci. Měl by platit městu nájem za parkoviště a za úklid. Optimální by ale bylo zrušit s firmou smlouvu a převést stávající systém na technické služby, aby veškeré příjmy plynuly do pokladny města,“ řekla členka petičního výboru Lenka Trkalová.

Podle ekonomického náměstka hradeckého primátora Borise Hermana by město v případě okamžitého vypovězení smlouvy muselo Atolu zaplatit 182 milionů korun za parkovací dům Katschnerka a investice do systému placeného stání.

„Zrušení smlouvy ale není na pořadu dne. O tom neuvažujeme. Systém upravujeme průběžně na základě připomínek lidí. V petici nevidím nic objektivního, co by vyřešilo parkovací krizi v Hradci,“ řekl Herman.

Obsah dokumentu zvedl ze židle předsedu představenstva Atolu Dušana Čížka. „V petici jsou lživé informace. Třeba ceny parkovného nejsou nad republikovým průměrem, kromě Velkého náměstí. Nemůžeme si sami tvořit ceny, ale schvaluje je rada města. Navíc systém má ve smlouvě jasně dané území a dál se rozšiřovat nemůže. Ale to, že do systému musíme investovat přes 300 milionů už tam není,“ dodal Dušan Čížek.