„Opravdu byl menší zájem, než jsme předpokládali. Lidé by měli více těmto novinkám důvěřovat," řekla Jana Bitnerová, manažerka místní akční skupiny Společná Cidlina. Právě místní akční skupina Společná Cidlina organizačně akci zajišťovala.

Nižší ceny budou platit dva roky

Výsledkem elektronické aukce  jsou smlouvy na dodávky  elektřiny a zemního plynu pro domácnosti a podnikatele na dva roky.  Nové ceny tak začnou platit 1. března příštího roku a vysoutěžená cena bude platit čtyřiadvacet měsíců.

„Průměrná výše úspory za elektrickou energii dosahuje  32,5 procenta a  u plynu pak sedmadvacet procent. Částky ale vám přesné neřeknu, záleží totiž na spotřebě a  zvoleném tarifu každého jednotlivce,"  vysvětluje Dalibor Wijas, výkonný ředitel společnosti B2B CENTRUM, která elektronické aukce zařizuje.

Více odběratelů přináší nižší ceny

Elektronické aukce na nákup elektrické energie a zemního plynu představují moderní způsob, jak ušetřit náklady na energie v domácnosti.

„Není v tom nic složitého. Sdruží se poptávka mnoha domácností, které dají dohromady velký odběr energie. Právě garance vysokého odběru umožňuje dodavatelům snížit cenu na nejnižší možnou míru. Díky tomu ušetří domácnosti přes dvacet procent nákladů, což představuje ročně stovky až několik tisíc korun," doplňuje Wijas.

Na Chlumecku a Bydžovsku byl  největší zájem o dvoutarifní sazbu D25d, kdy  domácnosti využívají  střídavě vysoký a naopak zase nízký tarif.  Ten nízký se dá využít osm hodin. Tuto sazbu si mohou sjednat domácnosti, které elektrickou energii mají 
k ohřevu vody.

Nyní se všichni, kteří se do aukce zapojili, rozhodují, zda novou  smlouvu podepíší.