To by mělo stát v jedné z obcí na Hradecku, kde má svou sbírku i vozidla kamarádů a příbuzných v rozlehlém areálu zaparkována.

Jsou tam jak staré sanitky, tak vojenská vozidla, motocykly i zrestaurovaný autobus RTO. Jméno obce, kde jsou stroje umístěny, zatím sběratel nechce z obavy před zloději prozrazovat.

„Veteráni, to je můj velký koníček. O zřízení muzea do budoucna uvažujeme, ovšem to až na budu mít čas, což mi teď nehrozí,“ uvedl hradecký záchranář.

Prvního veterána si pořídil za studentských let před třemi desítkami roků. Byla jím německá limuzína DKW z roku 1938. „V té době to začalo a teď to už vypadá na muzeum,“ směje se lékař Jiří Mašek. Upřesnil, že jeho široká rodina v současnosti vlastní kolem třiceti různých veteránů. Jsou mezi nimi i vojenská auta.

Ke každému z veteránů váže Jiřího Maška hromada zážitků, k jednomu má však zřejmě nejblíž. Je jím sovětské terénní vojenské vozidlo GAZ 67 Čapajev, s nímž Maškovi v roce 2007 vyhráli mezinárodní terénní soutěž vojenských veteránů „Zlomená poloosa“, to je mezi veteránisty hodně ceněná záležitost.

Samostatnou kapitolou jsou všechny poválečné modely sanitních vozidel Škoda. Jedno z nich, Škoda 1201 z roku 1960, účinkovalo i v seriálu Sanitka a v řadě dalších filmů. Naposledy opět s Jaromírem Hanzlíkem ve filmu Jiřího Svobody nazvaném Nepolepšitelný.