„V podstatě teď přecházíme na prázdninový režim. Lidé musí od pondělí 16. března počítat s menším počtem stávajících spojů. Všechny informace o spojích budou dostupné na portálu jízdních řádů IDOS a zveřejníme je i na webových stránkách kraje. S dopravci jsme domluveni, že informace o změně jízdních řádů vylepí na zastávkách. Prosím všechny cestující o trpělivost a o přizpůsobení se nastalé situaci,“ uvedl první náměstek pro dopravu Martin Červíček. Denní rozsah objednávaných spojů v pracovních dnech se sníží maximálně o deset procent. Víkendový rozsah zůstane prozatím zachován. Informace cestující najdou na webu www.idos.cz, pro další dotazy mohou volat infolinku IDS IREDO na telefonním čísle 491 580 333.

Rozhodnutí kraje navazuje na vládní nařízení o zrušení výuky na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách. Vedle toho kraj zavádí další opatření přímo do autobusů. „Řidiči všech námi objednávaných autobusových linek jsou proškoleni o důslednějším důrazu na hygienu a nařídili jsme dopravcům také častější dezinfekci interiéru jednotlivých autobusů,“ doplnil Červíček.

Ilustrační foto
Mateřské školy zatím zůstávají ve větší části kraje v provozu

Audisbus, který obstarává hromadnou dopravu na Rychnovsku, dává svým zaměstnancům bezoplachovou dezinfekci a řidičům každé ráno odlévá dezinfekční prostředky na čištění madel v autobusech. Zásoby ale docházejí. "Sehnat další dezinfekci je těžké," říká majitel společnosti Milan Cedidla.

Pomoci by měl kraj, pro který nyní dopravci dávají dohromady počty autobusů a další potřebné podklady.

Finanční dotace na tato opatření ve středu přislíbilo ministerstvo dopravy. „Ministerstvu dopravy dodáme počet přepravovaných osob v rámci naší veřejné dopravy. Jsme také připraveni pomoci při přerozdělování financí pro dopravce a pro obce, které provozují hromadnou dopravu,“ informoval náměstek Červíček a dodal, že Královéhradecký kraj využije i nabídku ministerstva na zprostředkování dodavatele dezinfekčních prostředků, kterých je v ČR aktuálně nedostatek.

Hospoda a pivo - Ilustrační foto
Lokály zavřely. Hospodští vylijí sudy a venkovní hosty vyhazuje policie