Cestujícím v městské hromadné dopravě ve stotisícovém Hradci Králové by mělo v následujících měsících zlepšit pohodlí cestování 13 nových nízkopodlažních autobusů, které hodlá tamní dopravní podnik nakoupit. V Trutnově chce dopravní společnost Osnado od září spustit informační linku pro vozíčkáře. Změny v jízdních řádech od začátku září v Hradci ani Trutnově neplánují, zjistila ČTK v anketě.

Hradecký podnik novými vozy nahradí stejný počet starých autobusů, které nejsou nízkopodlažního typu. Novinkou bude vybavení všech 13 autobusů takzvaným kneelingem, který umožňuje naklápění vozu v zastávkách na pravou stranu a snadnější nástup lidí. "Standardně budou vozy vybavené systémem pro nevidomé a zrakově postižené," řekl Leo Sedláček z vedení hradeckého dopravního podniku.

"Počítáme, že termín bude posunut o tři měsíce na konec listopadu," řekla náměstkyně hradecké radnice Pavla Finfrlová. Po otevření autobusového nádraží se příslušně změní i jízdní řády jednotlivých linek.

Cestující v Hradci Králové by se také měli na podzim dočkat konce různých změn tras autobusových a trolejbusových linek, které v létě vyvolala rekonstrukce silnic ve městě. Skončit by tak měly zejména objížďky kvůli opravě Gočárovy ulice, ulice V Lipkách a mostu přes Stříbrný potok v Malšově Lhotě.

Od 1. září v Hradci Králové také skončí bezplatná přeprava kol v městských autobusech ve všedních dnech, která platí jen pro dva prázdninové měsíce. Od září si cyklisté budou moci vzít bezplatně kolo do autobusu a trolejbusu jen o víkendech.

Společnost Osnado, která v části hradeckého kraje provozuje regionální dopravu a městskou dopravu v Trutnově, chystá od 1. září zavedení telefonní informační linky pro vozíčkáře. "Vozíčkář na lince dostane informace o nejvýhodnějším spojení zajištěném našimi bezbariérovými autobusy v MHD i linkové dopravě. Zatím tyto autobusy máme pro příměstskou dopravu čtyři a na podzim se jejich počet rozroste na sedm," řekl ČTK dopravní ředitel Osnada Milan Kovář. V trutnovské MHD by k jednomu nízkopodlažnímu autobusu měl na podzim přibýt ještě jeden vůz.

Osnado, které v městské dopravě v Trutnově na sedmi linkách přepraví ročně asi tři miliony lidí, také na podzim chystá několik velkých akcí proti neplatičům. Zátah na neplatiče spočívá v tom, že ve špičce plně obsazený autobus na zastávce zastaví a lidé z něj přestupují do druhého přistaveného autobusu. Všechny cestující pak kontroluje několik revizorů. Celá akce trvá několik minut a na neplatiče má podle firmy velký účinek.

Klasickou městskou hromadnou dopravu v hradeckém kraji ještě ve větším míře provozuje společnost Audis Bus v Rychnově nad Kněžnou. Firma sdělila, že na svých čtyřech linkách v Rychnově žádné změny jízdních řádů ani jiné změny od 1. září nechystá.