Vodu z automatů si kupuje už léta a rozhodnutí Královéhradecké provozní společnosti, že stojany na pitnou vodu ruší, ho vůbec nepotěšilo.

„Zájem zákazníků klesl o čtyřicet procent, automaty by potřebovaly nákladnou modernizaci," hájí společnost své rozhodnutí.

„Měli jsme dvě možnosti. Buď navýšit cenu, která by náklady pokryla a nebo stojany zrušit. Další navýšení nám však přišlo nefér k zákazníkům, kteří mají k dispozici  kvalitní pitnou vodou z podzemních zdrojů," vysvětluje Tomáš Hosa, provozní ředitel společnosti. V Hradci tak od začátku ledna skončilo jedenáct těchto automatů.

„Myslím, že vzhledem k cenám vodného a stočného by firma mohla svým zákazníkům prostřednictvím automatů něco vrátit. Takhle budu muset sednout do auta a jet pro vodu někam jinam," uzavřel Jindřich Oplt.

Automaty byly v Hradci rozmístěny v letech 1995 -1997. Původně byly zásobovány vodou z podzemních zdrojů v Třebechovicích pod Orebem. Od roku 2005, kdy byla zjištěna kontaminace těchto zdrojů atrazinem, byla do automatů nakupována voda ze zdroje Ostřetín.